Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Meteorológovia varujú pred búrkami, hrozia povodne

F0RDfgeXsAENm27 Takúto spúšť necháva dnes za sebou víchrica Poly v Holandsku. Foto: Twitter/Silke Conrad

BRATISLAVA – Búrky sa môžu v stredu vyskytnúť na väčšine územia Slovenska. Meteorológovia preto pre viaceré okresy vydali výstrahu prvého alebo druhého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Prievidza a Turčianske Teplice. Búrky môžu byť spojené s lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút, krúpami či nárazmi vetra s rýchlosťou 70 až 110 kilometrov za hodinu.

Výstraha prvého stupňa zase platí pre okresy Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja. Rovnako aj pre okresy Stará Ľubovňa, Poprad, Levoča, Kežmarok, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. V daných oblastiach môže búrky sprevádzať prudký lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpy.

Intenzita sprievodných javov je podľa meteorológov v danej ročnej dobe a oblastiach bežná.

Prvé búrky už boli zaznamenané, v mestkej časti Bytča Hrabové padali krúpy o veľkosti jeden centimeter.

Takto dnes vyčíňa víchrica Poly v Holandsku.

„Môže však spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ dodali.

Pre okresy Prievidza a Turčianske Teplice platí vzhľadom na očakávané zrážky tiež výstraha prvého stupňa pred prívalovou povodňou.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ ozrejmil SHMÚ.

(TASR)