Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Slovenskí pútnici v Lisabone: Chceme opäť uzrieť tvár pápeža

lisabon_papez_slovaci Slovenskí veriaci v Lisabone na sv. omši. Foto: Peter Markovič

SLOVENSKO/LISABON – Slovenskí pútnici sa včera stretli spoločne na prvej slovenskej katechéze v kostole Najsvätejšieho srdca Ježišovho v centre Lisabonu. Mladí kostol naplnili do posledného miesta. Katechéza vyvrcholila spoločnou svätou omšou, ktorú celebroval žilinský biskup Tomáš Galis.

Slovenský organizačný tím si pripravil pre mladých bohatý program, v rámci ktorého sa predstavili štáty hosťujúce Svetové dni mládeže, prebehla diskusia s otcom biskupom Lachom. Celá katechéza sa niesla v téme našich osobných prekážok v tom, aby sme vstali ako Mária a vydali sa na cestu.

Desiatky tisíc mladých ľudí sa zúčastnili na úvodnej svätej omši, ktorou sa oficiálne začali Svetové dni mládeže s pápežom Františkom. „Úvodnú svätú omšu odslúži kardinál Manuel Clemente, lisabonský patriarcha” informoval Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS.

Portugalský Lisabon privítal niekoľko stoviek tisíc pútnikov a medzi nimi aj takmer dvetisíc Slovákov, konkrétne 1 784 vopred registrovaných a ďalší prídu na miesto ešte dnes. „Počas tohto týždňa je pre nás pripravený naozaj bohatý program – formou umeleckých zoskupení na rôznych námestiach a parkoch v Lisabone. Je tu naozaj skvelá atmosféra. Portugalčania sa nám venujú a žijeme v rodinách. Milo nás privítali a o Slovensku veľmi dobre vedia,“ povedal náš spolupracovník Peter, ktorý sa nachádza v Lisabone.

Pápež František priletel do Lisabonu včera napoludnie a popoludní sa už stretol s mladými veriacimi. „Síce sme ho videli zďaleka, ale zdravotne na tom nie je veľmi dobre. Viezli ho na vozíku, ale aj tak bolo na ňom vidieť radosť a šťastie. Vždy sa usmieval, čo nám dodávalo veľa síl,“ uviedol Peter zo Žiliny.

Pápež František sa s mladými stretne dnes opäť v parku Eduarda VII. „Už teraz sa tešíme, že uzrieme jeho tvár,“ dodal Peter.

Svetové dni mládeže majú dva symboly. Prvým z nich je drevený kríž, známy aj ako Kríž Svetových dní mládeže, Kríž Jubilejného roka, Jubilejný kríž či Pútnický kríž. Mnohí ho nazývajú Mládežníckym krížom. Kríž vyrobili v roku 1983 ako znak začiatku Svätého roka Vykúpenia (25. 3. 1983 až 22. 4. 1984).

Drevený symbol, ktorý už tri desaťročia križuje celým svetom, sme v minulosti privítali aj na Slovensku. Jeho posledná púť u nás sa konala od 15. do 29. novembra 2014. Prvýraz bol u nás kríž SDM v roku 2003. Naposledy zavítal do 19 miest, precestoval tisícky kilometrov. Púť, ktorú organizačne zabezpečila Rada KBS pre mládež a univerzity s tímom dobrovoľníkov, absolvoval aj s druhým symbolom – kópiou ikony Panny Márie z Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme.


Pavol Konštiak