Smutná správa: Zomrel legendárny slovenský herec Dušan Kaprálik

súhrn žilina - 13 Ilustračná fotografia. FOTO: Štandard

MARTIN Vo veku 75 rokov zomrel v utorok v Bratislave herec, režisér i divadelný pedagóg Dušan Kaprálik.

Dušan Kaprálik sa narodil 21. februára 1948 v Martine. V mladosti ho bavila matematika a fyzika, v ktorej vynikal, vďaka čomu absolvoval mnoho matematicko-fyzikálnych olympiád. Okrem týchto olympiád navštevoval aj recitačné súťaže, na ktoré ho posielala učiteľka slovenčiny a z nich sa tiež častokrát vracal ako víťaz.

Vo veku 75 rokov zomrel v utorok v Bratislave herec, režisér i divadelný pedagóg Dušan Kaprálik. Foto: Martin Baumann/TASR

Po skončení štúdia na gymnáziu zasielal prihlášky na vysoké školy so zameraním na matematiku a fyziku a pre istotu poslal prihlášku aj na VŠMU. Talentové skúšky na herectvo boli naplánované o niekoľko mesiacov skôr, ako prijímacie pohovory na iné školy a nakoľko prijímačky absolvoval úspešne, rozhodol sa, že ďalšie už neabsolvuje a ostane študovať herectvo na VŠMU v Bratislave.

Po úspešnom doštudovaní VŠMU pôsobil v divadlách v Trnave, Martine a Nitre. Členom Divadla Nová scéna v Bratislave sa stal v roku 1973. Najskôr začínal v jej Poetickom súbore a až do smrti bol členom Hereckého súboru.

Okrem svojho domovského divadla hosťoval aj v Slovenskom národnom divadle a v Divadle a.ha. Ako režisér spolupracoval s viacerými ochotníckymi a mládežníckymi súbormi. Za prácu v rôznych slovenských divadlách mu bola v roku 2010 udelená cena Literárneho fondu.

Posledná rozlúčka so slovenským hercom Dušanom Kaprálikom sa uskutoční v utorok 15. augusta o 13.15 h v bratislavskom krematóriu. Verejná rozlúčka v domovskom divadle v Martine bude začiatkom sezóny, po dohode s rodinou.

Zdroj: pak, csfd.sk


Ďalšie články