Desivé svedectvo Romana: Počul som krik, Jakuba sa mi už ale z nádrže vytiahnuť nepodarilo

parte_jakub2 Smútočné oznámenie. FOTO: Žilinský Štandard

BYTČA – Tragicky sa skončilo nedeľné kúpanie vo vodnej nádrži Beňov pri Bytči. Iba 16-ročný Jakub bol pri vode s kamarátkami. Išiel si zaplávať, ale pár metrov od brehu mal problémy a začal sa topiť. Nepomohla mu ani rýchla pomoc kamarátky.

O nešťastnej tragickej udalosti sme písali 22. augusta. Kamaráti sa rozhodli ísť na vodnú nádrž Beňov pri Bytči. Jakub sa vraj chcel naučiť plávať a tak sa rozhodol vstúpiť do vody. Po krátkej chvíli však začal mať problémy. Pomôcť sa mu snažilo jedno z dievčat, ktoré s ním bolo priamo vo vode. Dievča ale nemalo šancu chlapca zachrániť a ten sa stratil pod hladinou.

„Šiel som sa previesť na bicykli s tým, že si na Beňove záplavám. Šiel som tam s určitosťou, že tam stretnem kamaráta, že sa porozprávame a horská voda nás osvieži. Cestou z Mikšovej na Beňov som obiehal trojicu mladých veselých ľudí. Dve dievčatá, v strede chlapec. Boli až nákazlivo veselí. Debatu s kamarátom som prerušil a šiel si zaplávať,“ vyjadril sa na sociálnej sieti svedok Roman.

Hneď, ako vyšiel po plávaní na breh, počuli krik, volanie o pomoc. „Neváhal som, zobral plavecké okuliare, sadol na bicykel a ponáhľal sa na miesto, odkiaľ volali o pomoc. Dve dievčatá s plačom vysvetľovali, kde a čo sa stalo ich šestnásťročnému kamarátovi. Chcel sa vraj učiť plávať. Plával spolu s kamarátkou, no zhruba v strede vodnej nádrže sa zrazu zľakol, spanikáril, nevedel ako ďalej a v panike začal kamarátku ťahať pod hladinu,“ píše Roman.

Tá sa síce dostala hore, ale kamaráta už viac nevidela. „Skočil som do vody, hľadal. Opakovane sa vynáral, ponáral, hľadal. Pridali sa ďalší, asi dvaja. Tí na brehu zavolali záchranku, hasičov, potápačov,“ dodáva Roman, ktorému je veľmi ľúto, že sa mu chlapca nepodarilo zachrániť, a to aj napriek tomu, že jeho snaha bola veľmi veľká a silná.

Miesto tragédie. Jakub nemal šancu sa z vody vynoriť. FOTO: Roman K.

Jakub bol veľmi milý a dobrosrdečný chalan, ktorý sa snažil každému pomôcť. Jeho rodina sa utápa v slzách, kamaráti sú zronení a jeho blízki, ktorí ho poznali sa nedokážu s tragédiou zmieriť. „Bol to môj žiak. Šikovný, skromný, ústretový a hlavne vždy nápomocný. Spolužiaci ho mali radi. Tak, ako sa chodí na lyžiarske kurzy, malo by sa chodiť aj na plavecké kurzy,“ povedal pre Žilinský Štandard jeho učiteľ Pavol Hrobárik.

Smútočné parte. FOTO: Žilinský Štandard

Ťažké chvíle bude rodina a kamaráti prežívať vo štvrtok popoludní, keď sa s Jakubom budú môcť naposledy a navždy rozlúčiť. Aj tak však ostane v ich srdciach, pretože tak ako Jakub miloval ľudí, tak aj oni milovali jeho.


Ďalšie články