Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Nespokojní zamestnanci Kauflandu. Zamestnávateľ ich kontroluje aj doma

žena sedí na posteli s hlavou na kolenách vo svojom byte v Berlíne, ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA Žena sedí na posteli s hlavou na kolenách. Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

SLOVENSKO – Toto už presahuje všetky normy. Spravodajský portál Žilinský Štandard sa od začiatku venuje problémom, ktorým čelia viacerí zamestnanci obchodného reťazca. Keď sú vedení ako práceneschopní, tak ich majú kontrolovať priamo doma ich nadriadení, čo už zamestnanci považujú za neprijateľné.

Naša čitateľka, ktorá je zamestnankyňou obchodného reťazca, nám napísala do redakcie, že je viac ako mesiac na PN a prišla jej kontrola z práce. „Myslela som si, že na kontrolu chodí zamestnávateľ len prvých desať dní PN a potom už chodia pracovníci Sociálnej poisťovne. Som na PN a prišiel ku mne domov riaditeľ s vedúcim oddelenia na kontrolu, či som doma. Vraj je veľa ľudí na PN, tak preverujú, či sú doma,“ vraví naša čitateľka.

Podľa jej slov pracuje Kauflande viac ako 17 rokov a takúto kontrolu doteraz nemala ani ona, ani ďalší zamestnanci. „Ako si títo ľudia dovoľujú narúšať môj liečebný režim a počas práceneschopnosti ma navštevovať doma? Ľudia odchádzajú alebo sú PN, poprípade kolabujú. Nedávno na informáciách skolabovala zamestnankyňa. Extrémne preťažovanie zamestnancov, lebo nemajú čas sa ani napiť, alebo ísť na prestávku. Toto by malo skončiť,“ dodáva.

Túto informáciu nám potvrdilo aj OZ KOVO Kaufland, ktoré zdôraznilo, že také podnety dostali od viacerých zamestnancov.

Oslovili sme preto aj vedenie Kauflandu, ktoré zistilo pochybenie v jednom prípade. Podľa zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca má vraj zamestnávateľ právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. „Žiaľ, nie je však možné vylúčiť ojedinelé individuálne zlyhanie. V našej spoločnosti sme zaznamenali v tejto súvislosti jeden takýto podnet od zamestnanca, ktorý bol bezodkladne riešený,“ uviedla hovorkyňa Kauflandu Lucia Vargová.

Ako to býva s kontrolami zamestnancov sa Žilinský Štandard snažil zisťovať aj priamo v Sociálnej poisťovni. Ako sme sa dozvedeli, porušenie liečebného režimu sa zistí spravidla prostredníctvom kontroly dodržiavania liečebného režimu. Tá sa môže vykonať na podnet posudkového lekára, ošetrujúceho lekára, zamestnávateľa alebo na podnet inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby. „Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne. Kontrola sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde sa podľa potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti zdržuje,“ potvrdila nám zamestnankyňa žilinskej poisťovne, ktorá zároveň prezradila, že zamestnávatelia nikdy nechodia kontrolovať svojich zamestnancov.


Pavol Konštiak