Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Volebná dráma na Orave. O novej kontrolórke rozhodol žreb

trstena-volba Voľba hlavného kontrolóra v Trstenej bola dramatická, o víťazovi nakoniec rozhodoval žreb. Foto: Mesto Trstená

TRSTENÁ – Na kontrolórke stoličke v oravskom meste Trstená dochádza od 1. septembra k zmene. Doterajšej hlavnej kontrolórke Anne Kuráňovej sa v minulotýždňovej voľbe pred mestskými poslancami nepodaril obhájiť svoj post a po šiestich rokoch prenechá kontrolórsku stoličku Viere Bukaiovej.

Voľba sa však zmenila na málo vídanú drámu, keď o víťazke nakoniec rozhodoval žreb. Pozícia hlavného kontrolóra je pomerne lukratívna funkcia s každoročne valorizovaným platom. Záujemcovia o kontrolórsku funkciu v Trstenej už vopred vedeli, že v prípade úspechu budú zarábať mesačne 2 373 eur, keďže kontrolórsky plat sa podobne ako primátorsky vypočítava z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za minulý rok a násobí sa príslušným koeficientom, ktorý v prípade Trstenej činí 1,82.

Na výkon funkcie pritom nepotrebujete ani vysokoškolské vzdelanie, zákon vyžaduje úplné stredné vzdelanie. Doterajšej hlavnej kontrolórke Anne Kuráňovej končí šesťročné funkčné obdobie 31. augusta, a tak bolo nutné, aby mestskí poslanci rozhodovali o obsadení tejto dôležitej funkcie ešte počas letných prázdnin.

Záujem popri Anne Kuráňovej prejavili ešte Viera Bukaiová, Tomáš Kubica a Silvia Letoštiaková. Všetci záujemcovia dostali päťminútový priestor na prezentovanie svojich predstáv pri výkone kontroly trstenskej samosprávy na rokovaní mestského zastupiteľstva, pričom poslanci už vopred rozhodli, že voľba bude tajná.

V zmysle zákona na víťazstvo vo voľbách hneď v prvom kole potreboval niektorý z kandidátov získať hlasy nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov. Tých je v Trstenej spolu trinásť, ale poslanec Peter Kovalík chýbal, a tak svoje hlasy do pripravenej urny odovzdávalo dvanásť poslancov. Viera Bukaiová získala šesť hlasov, Anne Kuráňovej dalo dôveru päť poslancov a zvyšný hlas získal Tomáš Kubica. Ani jeden z nich však nezískal dostatočný počet hlasov na víťazstvo v prvom kole a do toho druhého tak postúpili dve najúspešnejšie uchádzačky.

Poslanci tak volili opäť, pričom na víťazstvo v druhom kole už stačila jednej z kandidátok prostá väčšina poslaneckých hlasov. Lenže po spočítaní hlasov nastala málo vídaná situácia, keď obe kandidátky mali na svojom konte zhodne po šesť poslaneckých hlasov. Zákon je v tomto prípade neúprosný a o víťazovi voľby a novom hlavnom kontrolórovi v Trstenej rozhodoval žreb.

Z nádoby s dvomi lístkami nakoniec predseda volebnej komisie vytiahol lístok s menom Viery Bukaiovej. Nová kontrolórka sa svojej funkcie ujme 1. septembra. Doteraz bola zamestnankyňou Finančného riaditeľstva SR a pracovala ako kontrolórka na námestovskom pracovisku Daňového úradu Žilina.


Radoslav Varga