
RUŽOMBEROK – Koncom augusta sa po roku prác do sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku vrátil originál zreštaurovanej zástavy Liptovskej stolice z roku 1742, ktorú v čase formovania Liptovského múzea daroval podžupan ako symbol rešpektu.
„Vzácny exponát nechala Liptovská stolica vyrobiť v období vojny o rakúske dedičstvo, kedy uhorské stavy prisahali vernosť a sľúbili podporu panovníčke Márii Terézii. Jej súčasťou bolo aj zriadenie nových peších a jazdeckých plukov, pričom Liptov odvádzal mužov pre dve pešie kompánie,“ uviedol Karol Dzuriak, historik Liptovského múzea.
Liptovské múzeum získalo zástavu darom v roku 1913, kedy bola spoločne s desiatkami iných stoličných predmetov odovzdaná podžupanom Rudolfom Ballom. Dar sa v tomto prípade dá chápať aj ako symbol uznania ku novovznikajúcej Ružomberskej muzeálnej spoločnosti, ktorá položila základy Liptovského múzea.
Zástava Liptovskej stolice obsahuje zobrazenie letopočtu 1742, názov stolice v latinčine, zdobí ju upravený erb Liptovskej stolice a výjav zo sklonku života Štefana I. V roku 2022 bola pre svoj technický stav určená na reštaurovanie, ktoré realizovala Anna Blonska, špecialistka na reštaurovanie historického textilu v Bratislave. Cena odborných zásahov je 6 500€.
Po návrate zástavy do priestorov sídelnej budovy bol originál exponátu uložený do výstavnej vitríny a je tak verejnosti dostupný v Expozícii stredovekých a novovekých dejín Liptova.
Liptovské múzeum v priebehu štyroch mesiacov získalo už štvrtý cenný exponát múzea, pričom podľa slov Rastislava Moldu, v reštaurátorskom snažení cenných zbierok mieni pokračovať aj naďalej.
Reštaurovanie historickej zástavy Liptovskej stolice z roku 1742 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
(Liptovské múzeum)