Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Futbalové nebo otvorilo náruč pre brankára Františka Placha

frantisek-plach.jpg Na snímke je František Plach. Foto: archív MŠK

ŽILINA – Ikona žilinského futbalu František Plach je už v nebíčku. Tento legendárny brankár spod Dubňa zomrel vo veku 84 rokov.

„Fero“, ako ho všetci volali, chytal za klub spod Dubňa nepretržite 15 rokov. Fanúšikovia žlto-zelených ho milovali nielen preto, že v bránke bolo na neho stopercentné spoľahnutie, ale aj za príjemné vystupovanie a lojálnosť k Žiline. Iný angažmán, ako ten žilinský, nemal.

Táto brankárska osobnosť mala veľké slovo na ihrisku i v kabíne. Kapitánska páska ho dlhé roky právom zdobila. Pamätné sú jeho výkony v Pohári víťazov pohárov v roku 1962, keď Žilinčania vyradili grécky Olympiakos Pireus. Žiaľ, potom už bola v PVP nad sily Žiliny Fiorentina.

S týmto talianskym klubom sa však viaže jedna udalosť. Všeobecne je známe, že Plach v tom čase chytával bez rukavíc, ale po dueli s Fiorentinou prišiel za ním gólman súpera a daroval mu svoje rukavice. Potom už žilinský brankár ochraňoval svoju svätyňu na ihrisku len v rukaviciach. František Plach mal veľký podiel na žilinských úspechoch v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

Žilinská legenda naučila brankárske remeslo aj svojho vnuka, ktorý sa rovnako volá František Plach a ktorý úspešne kráča v šľapajach slávneho deda, o čom svedčí to, že sa v sezóne 2018/2019 stal najlepším brankárom poľskej najvyššej súťaže.

František Plach, ktorý v žilinskom klube pôsobil v rokoch 1959 až 1974, bol vynikajúci futbalista, výborný brankár a predovšetkým skvelý človek.

Nech odpočíva v pokoji, česť jeho pamiatke!

Úprimnú sústrasť!


Ľubomír Chochula