Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Prichádza najmrazivejšia zima za uplynulých 40 rokov, varuje klimatológ

Na snímke zimná snehová búrka v americkom Amherste. Foto: TASR/AP Na snímke zimná snehová búrka v americkom Amherste. Foto: TASR/AP

ŽILINA – Nadchádzajúca zima má byť podľa odborníkov výnimočne mrazivá. Predpovede nie sú optimistické ani v prípade najbližších 10 až 15 rokov.

Uznávaný klimatológ, profesor David Dilley tvrdí, že blížiaca sa zima bude najstudenšia za uplynulých 40 rokov. Svoje tvrdenie podporuje výpočtami a opakujúcimi sa javmi v prírode. Výrazný pokles teploty má tiež údajne trvať počas nasledujúcich 10 až 15 rokov, a to na celom svete, vyjadril sa klimatológ v podcaste Toma Nelsona.

Údajne totiž vstupujeme do tzv. studeného cyklu. Fenomén postihne celý svet, Európa tak nebude výnimkou. David Dilley poukazuje na skamenené vzorky rastlín. Na základe buniek, nazývaných prieduchy, dokáže určiť, aká bola v konkrétnom čase koncentrácia oxidu uhličitého v ovzduší.

Podľa jeho grafov sa ukazuje, že najvyššia koncentrácia vrcholí v období globálneho otepľovania. Z grafov tiež vychádza, že spomínaný cyklus ochladzovania celej planéty nastáva každých 230 rokov, pričom vraj trvá veľmi dlho, kým dôjde k opätovnému otepľovaniu.