Zomrela obľúbená a milujúca žilinská lekárka

mourning-3066701_960_720 ilustračné foto: pixabay

ŽILINA – S veľkou ľútosťou prijala žilinská nemocnica správu o večnom odchode lekárky Márie Palúchovej, ktorá zomrela vo veku 71 rokov. Obľúbená žilinská lekárka opustila tento svet po boji so zákerným ochorením.

Doktorka Palúchová ukončila štúdium medicíny na lekárskej fakulte v Martine a hneď od 1. 8. 1976 sa začala venovať svojmu lekárskemu poslaniu v OUNZ v Žiari nad Hronom. Už o päť rokov neskôr sa zapísala do histórie žilinskej nemocnice a nastúpila na oddelenie TaRCH (tuberkulózy a respiračných chorôb, informuje Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline.

V roku 1982 získala špecializáciu v internom lekárstve I. stupňa a v roku 1986 ju doplnila špecializáciou v odbore tuberkulózy a pľúcnych chorôb. Práve tuberkulóza a pľúcne ochorenia sa stali odkazmi jej výnimočnej celoživotnej práce. V žilinskej nemocnici pracovala niekoľko desaťročí v pľúcnej ambulancii a naplno, odborne a trpezlivo sa venovala pacientom s tuberkulózou, bronchitídou, astmou či inými pľúcnymi ochoreniami.

Napriek nároku na pokojný dôchodok sa rozhodla v roku 2007 pokračovať v práci. „Vyťaženosť pľúcnych ambulancií je dlhodobo mimoriadne náročná, no i vďaka odbornosti, profesionalite a nekonečnej energii doktorky Palúchovej sme mohli poskytovať starostlivosť vo väčšom rozsahu,“ uvádza nemocnica.

Pandémia ochorenia COVID-19 a jej následky extrémne zvýšili vyťaženosť pľúcnych ambulancií, ale ani to, ani vážne ochorenie nezastavilo túžbu pani doktorku pomáhať. Sama bola v mimoriadnom ohrození a naďalej pokračovala v práci v každodennom riziku, aby mohla podporiť oddelenie a pacientov.

Zdravotné ťažkosti ju však, bohužiaľ, v roku 2021 donútili opustiť svoje celoživotné pracovisko. Veľké srdce, profesionalita a ľudskosť ju sprevádzali celým životom. Okrem jej odborných predností, zodpovednosti a pracovitosti si jej kolegovia a pacienti vážili predovšetkým jej ústretovosť, láskavý prístup, pokoj.

S lekárkou sa dnes rozlúči rodina, blízky a priatelia v kostole sv. Jakuba v Kysuckom Novom Meste o 15:00. Česť jej pamiatke.


Ďalšie články