Posledný koncert Vaša Patejdla a podpis na legendárne klávesy

IMG_9437 Vašov podpis na klávesy pre Riša. Foto: Amfiko

MARTIN – Keď 7. júla koncertoval legendárny slovenský spevák Vašo Patejdl, ktorý je už v hudobnom nebi, na pódiu v Amfiku, fanúšikovia ho odmenili búrlivým potleskom. Vtedy nikto netušil, že pred takým publikom na Slovensku už nikdy viac nevystúpi. Muzikant, žiaľ, v sobotu 19. augusta zomrel.

„Koncert Vaša Patejdla bol skvelý. Aj keď som mal pocit, že nie je úplne fit, tak takýto čierny scenár by mi nenapadol. Mal som to šťastie, že po koncerte som strávil s Vašom pár minút v zákulisí spoločne s kamarátom a hudobníkom Rišom Zaťkom. Ten si od Vaša dával podpisovať klávesy, na ktorých Vašo nahrával piesne do Fontány pre Zuzanu. Rišo tie klávesy zázrakom niekde zohnal. Myslím, že Vaša to potešilo, klávesy si obzeral, debatoval s nami, fotili sme sa. Bola tam taká zvláštna magická atmosféra, nikdy na to nezabudnem,“ zaspomínal si s odstupom času na zážitok s Vašom pre Žilinský Štandard prevádzkovateľ Amfika Michal Vanko z martinskej agentúry VL Media.

Toto podujatie organizovala Kultúrna scéna Martin, ktorá počas svojej existencie pritiahla do metropoly Turca množstvo spevákov a kapiel.

„Všetky koncerty, ktoré organizujeme v Amfiku, sú nielen veľmi populárne, ale aj bohato navštevované, za čo som veľmi vďačná. Týmto by som sa chcela poďakovať za skvelú, výnimočnú a jedinečnú atmosféru, ktorú návštevníci vytvárajú počas jednotlivých podujatí. Aj počas tohtoročného kultúrneho leta sme sa snažili uspokojiť hudobné chute všetkých generácií,“ povedala pre Žilinský Štandard riaditeľka Kultúrnej scény Martin Lýdia Moricová.

Júlové koncerty kapiel ako Gladiátor spolu s Vašom Patejdlom naštartovali pravú letnú atmosféru v meste. Vystúpenie Vaša Patejdla v Martine bolo jeho posledným na Slovensku. Veľmi veľkému záujmu sa tešil aj koncert 70-členného orchestra s názvom Čaro klasiky, kde sme sa snažili prepojiť klasickú a modernú hudbu.

Komorný symfonický orchester (všetko členovia Štátnej opery Banská Bystrica), Vojenská hudba Banská Bystrica, sólisti (tanečníci a speváci Štátnej opery Banská Bystrica), Martin Babjak, Jaroslav Dvorský, Katarína Prochádzková zahrali a zaspievali populárne árie a duetá.

„No a na záver leta bol martinský amfiteáter zaplnený takmer do posledného miesta. O vynikajúcu atmosféru počas augustového koncertu rapera Kaliho a tiež kapely Horkýže Slíže s ich hudobnými hosťami sa postarali doslova celé generácie divákov. Prišli na ne rodiny s deťmi i starými rodičmi. A všetci sa bavili. Máme už víziu, ako zostavíme program na budúci rok. A znova to bude náš Amfik, kde sa odohrá zaujímavý ‚projekt‘ primárne zameraný na generáciu tzv. ‚mileniánov‘. Podrobnosti si zatiaľ nechám pre seba, v každom prípade to bude prekvapenie,“ doplnila Moricová pre Žilinský Štandard.


Ďalšie články