Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Pozor, prichádzajú búrky. Slovensko zasiahnu v strede týždňa

thunderstorm-gc7a02dd0a_1280 SHMÚ vydal výstrahu pred búrkami. Foto: pixabay

SLOVENSKO – Hoci zatiaľ si Slováci užívajú pomerne teplý september, už čoskoro sa priženú silné búrky a dažde, blýskať by sa malo na území celého Slovenska.

Uplynulé dni priniesli až tropické horúčavy. Tie sa tak skoro neskončia, no tento týždeň prinesie výraznú zmenu v podobe búrkového počasia.

Odborníci hovoria, že za teplé počasie môže priaznivá synoptická situácia, počasie v strednej a východnej Európe ovplyvňuje tlaková výš od východu, pričom jej stred smeruje nad Balkánsky polostrov. Na naše územie tak prichádza teplé južné prúdenie. Výsledkom sú netradične vysoké septembrové teploty.

Už čoskoro však teplé počasie zarazí studený západný front, ktorý so sebou prinesie spomínané búrky. Tých sa však nemusíme podľa odborníkov báť ešte niekoľko dní. Avizovanú zmenu očakávajú v stredu, kedy príjemné slnečné počasie nahradia prvé búrkové mračná.

Očakávať ich môžu najmä obyvatelia západnej časti Slovenska, nakoľko búrkové mračná sa k nám priženú z Rakúska a Česka. Potešujúcou správou je, že búrky by nemali trvať dlho a september má ešte šancu na príjemné slnečné počasie.

(zdroj: imeteo.sk)