Zlatý „doping“ vodáckej legendy: Chlieb s masťou, cibuľou, slaninou a pivo

0 Legendy v akcii, Vladimír Vala a Jaroslav Slučik (vzadu). Foto: archív JS

ŽILINA – Žilinčan Jaroslav Slučik je slovenskou legendou vodného zjazdu. Vo dvojici s Vladimírom Valom „vylovil“ z kanálov divokej vody celkovo 22 zlatých medailí (11 na MS a 11 na ME).

Sluko, ako ho prezývajú, ukončil aktívnu činnosť iba vlani na MS vo vodnom zjazde veteránov, pričom v apríli tohto roku mu na chrbte pribudol už šiesty krížik. Teraz odovzdáva svoje bohaté skúsenosti mladým vodákom v lodenici pod Dubňom ako tréner i predseda TJ Sokol Žilina.

Šéfom klubu sa stal už v roku 1998. Odvtedy uspel a získal dôveru v každých voľbách, ktoré sa tiež konajú raz za štyri roky. Žiadnu kampaň robiť nikdy nemusel, v jeho prospech hovorili športové výsledky a profesionálny prístup.

„No je to aj tým, že neboli ľudia… Sám sa tomu čudujem, že som už tak dlho starostom oddielu. Ako čerstvý šesťdesiatnik by som chcel odovzdať štafetu v najbližších voľbách mladším, ak bude o to záujem, nech sa oni starajú o náš klub. Mne bude stačiť, ak sa budem už len venovať talentom ako tréner,“ uviedol pre Žilinský Štandard Jaroslav Slučik.

Viacnásobný majster sveta nevyužíval svoje meno na politické ciele. Nemal a ani nemá ambície pôsobiť v regionálnej i veľkej politike. Hoci…

„Iba raz som sa dal nalákať, aby som kandidoval do žilinského mestského zastupiteľstva, ale našťastie som v komunálnych voľbách skončil druhý pod čiarou. No a jedenkrát ma prehovorila jedna politická strana, ktorá teraz nie je v parlamente, aby som sa objavil na jej bilbordoch. Viac by som to už neurobil. Politiku nesledujem, ide to mimo mňa, ale to neznamená, že sa nezúčastním blížiacich sa volieb do NR SR. Aj keď neviem, či sa niečo zmení, chcem si uplatniť svoje právo voliť. Koho, to ešte neviem, možno sa rozhodnem na poslednú chvíľu.“

Sluko začínal s vodnými športami ako šiestak základnej školy. Do roku 1995 jazdil na pretekoch aj vodný slalom, potom už len zjazd na divokej vode, ktorý nepatrí do olympijskej rodiny.

„Áno, slalom na olympiáde je, zjazd nie, ale už to neriešim. Je to osud. Je viac športov, ktoré by si zaslúžili byť na OH. A je aj niekoľko takých, ktoré tam nepatria, ale pre biznis alebo iné záujmy sú v programe hier. Na olympiáde platia osobitné pravidlá. Napr. vo vodnom slalome môže za každú krajinu štartovať iba jeden pretekár. Takže veľa špičkových vodákov, ktorí na to majú požadovanú výkonnosť, sa pod päť kruhov nemá šancu nominovať, čo znižuje kvalitu súťaže.“

Keď mal žilinský vodný zjazdár dosť natrénované, nemusel sa báť o formu ani o výsledok. Najlepším povoleným dopingom bola pre neho večera pred pretekmi – chlieb s masťou, cibuľou, slaninou a pivo.

„Počas aktívnej činnosti bola moja hmotnosť ako na hojdačke, po sezóne som pribral a v príprave zasa zhadzoval. Moja optimálna váha pri výške 182 cm bola 82 kg. Teraz vážim okolo stovky. Po operácii bedrového kĺba, hoci sa stále hýbem (hokej, futbal, cyklistika, vodný slalom), už nemám taký metabolizmus a kilá nejdú dole,“ dodal pre Žilinský Štandard Slučik, ktorý sa so športovou kariérou rozlúčil na MS veteránom vo vodnom zjazde v Treignacu.

V tomto francúzskom stredisku drží legendárna deblovka Vala – Slučik už 23 rokov traťový rekord. Ich čas na trati, ktorá má rovnakú dĺžku i prietok vody, 17:21,58 doteraz nikto neprekonal.

Sluko prežíval radosti z víťazstiev, niekedy aj sklamania, so svojimi najbližšími. Už 36 rokov je v manželskom zväzku s Ivetou (bývalá hádzanárka), s ktorou majú dve deti (36-ročná Lucia má v priestoroch na TJ Sokol kafetériu a 25-ročná Katka je na materskej dovolenke s dvojročným synom Lukášom).


Ďalšie články