Také unikátne ihrisko ako na Gándhího ulici nenájdete nikde na Slovensku

DCIM100MEDIADJI_0652.JPG Takéto ihrisko široko-ďaleko nenájdete. Foto: Rudolf Kralovanský

MARTIN – Už päť rokov sa poslanci mestskej časti Záturčie snažia meniť jej charakter a vybudovať tu atraktívne miesto pre život. Nevenujú sa len bežnému plátaniu chodníkov či výstavbe parkovísk, ale dlhodobo im ide o koncepčný rozvoj sídliska.

Postupne riešia desiatky rokov zanedbané problémy. Odstránili nefunkčný a hlavne nebezpečný vodojem nad Záturčím, dokončili rekonštrukciu kultúrneho domu, pripravili projekty pre pešie plató, cyklotrasu s využitím 30 rokov pripraveného, no nefunkčného podchodu pod cestou 1. triedy, prvé jasle v Martine, projekt pre 28 rokov neriešenú kuchyňu na základnej škole.

Okrem toho riešia veci dôležité pre bežný život ľudí. Lavičky, zábradlia, kryty verejného osvetlenia, zastávky či chodníky, ktoré sú dnes jednoznačne v najlepšom stave v Martine. Ďalej zrevitalizovali niekoľko vnútroblokov, zrealizovali prvý psí park v Martine, vybudovali druhé centrálne ihrisko pre deti a momentálne čakajú na schválenie žiadosti o eurofondy na atletický ovál pri základnej škole, či spomínanú kuchyňu.

No a poslanci MČ Záturčie sa tiež veľmi pričinili o nové ihrisko na Gándhího ul., ktoré zatraktívnilo verejný priestor pre obyvateľov tejto mestskej časti.

„Dlhodobo nám funguje výborná spolupráca práve s tvorcami projektu ihrisko a to Street Art Academy, teda Maťom Hríbom a Braňom Urbánkom. Chalani prišli so super nápadom, plne sa do toho vložili a vytvorili niečo, čo nemá široko ďaleko obdobu. Stačí nestáť v ceste a neklásť prekážky pod nohy a verejný priestor dokážu meniť kreatívni a zanietení ľudia. A projekt Ihrisko je presne tento prípad. Skvelá spolupráca zavŕšená nielen skvelým ihriskom, ale aj skvelým eventom. Mal som nesmierne dobrý pocit z toho, ako záturčianska komunita fungovala počas otvorenia. Chalani zo Street Art, mladí hasiči, streetbalisti, Turiec pre deti, poslanci, hostia z Nhabe, tanečníci z Martico New Age a profíci zo streetbalu. A samozrejme, Záturčania a návštevníci z celého Martina, ktorých som tam celý deň stretal,“ vyjadril sa pre Žilinský Štandard mestský a krajský poslanec Michal Uherčík.

Tento projekt v sebe zahŕňa omnoho viac než len spoluprácu a komunitu. Je tam aj skvelé prepojenie modernej kultúry s moderným športom. Rovnako prepojenie prevedenia ihriska vo forme štyroch holubíc (symbol mieru) s názvom ulice (jediná Gándhího ulica v SR). Táto lokalita dostala nový impulz, kde sa spojil priestor pre najmenších s priestorom pre teenagerov. A podľa informácií sa priestor bude ďalej dotvárať.

„Napriek tomu, že poslanci v našej mestskej časti nie sú z jedného názorového košiara, tak v mestskej časti, na rozdiel od toho ako funguje mestský parlament a vedenie mesta, sme schopní za účelom jej zveľaďovania spolupracovať a spolu zlepšovať verejný priestor pre ľudí. Len vzájomnou komunikáciou a rešpektovaním sa, vieme posúvať mestskú časť dopredu. Sme tam na to, aby sme riešili bežný život v miestach, kde žijeme. A to aj dlhodobo robíme. No a výsledkom je, že aj tento priestor neuveriteľne ožil. Odozva na ihrisko je skvelá. Dali sme si záležať, aby sme komunitu streetbalistov oslovili a aby sa chytili tohto priestoru. O to, že bude plný sa nebojíme,“ dodal Uherčík pre Žilinský Štandard.

Príprava povrchu s vyspravením asfaltu, maľbou, novými košmi a aj eventom stáli niečo viac ako 15 000 eur a financovali ich výlučne z prostriedkov mestskej časti.


Ďalšie články