Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

V Martinskom divadle budú už onedlho Všetci Hollí

ABC3305 Prvý ročník projektu bol veľmi úspešný. Foto: SKD

MARTIN – V utorok 19. septembra sa v divadelnom klube Brept, ktorý sa nachádza v Národnom dome, teda v historickej budove Slovenského komorného divadla, uskutoční prvý koncert 2. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom.

Úvodný komorný koncertný večer so začiatkom o 18:30 sľubuje veľký zážitok. Koncert s názvom Všetci Hollí bude venovaný aj režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st., ktorý bol v minulosti popredným režisérom martinského divadla a je jedným z členov významného umeleckého česko-slovenského rodinného klanu Hollých. Jeho otcom bol totiž evanjelický farár a dramatik Jozef Hollý, sestrou významná čipkárka, výtvarníčka, folkloristka a divadelníčka Elena Holéczyová a synom významný filmový režisér Martin Hollý.

Jeho synovcom bol vynikajúci herec Josef Abrhám, vnučkou filmová i divadelná scénická a kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá. A takmer každý z nich pravidelne pracoval či pracuje na významných českých i slovenských umeleckých projektoch.

Očakáva sa, že aj druhý ročník bude minimálne taký úspešný ako ten prvý, ktorý sa stretol so záujmom verejnosti a ktorý pozostával z cyklu troch komorných koncertných večerov.

„Vlani sme prvý koncert venovali spomienkam na oponu Národného domu, ktorú Slovákom ako prejav solidarity a bratstva darovala Umělecká beseda z Prahy. Druhým koncertom sme si pripomenuli českého operného speváka, pedagóga a herca Arnolda Flögla, ktorého umelecké začiatky sa spájajú s mestom Martin a Slovenským spevokolom, ktorý sídlil v budove Národného domu. Tretí koncert bol venovaný českej herečke, divadelnej a filmovej dive Květe Fialovej, ktorá jednu zo svojich prvých divadelných štácií mala práve v Martine,“ povedala pre Žilinský Štandard autorka myšlienky, manažérka pre projekty a PR manažérka SKD Monika Ondrušová.

Réžiu hudobno-literárneho večera Všetci Hollí z 2. ročníka cyklu Dva národy – jeden Dom má pod palcom Pavol Viecha, účinkujú Zuzana Rohoňová, Nadežda Vladařová, Matej Babej, Miro Dacho a Michal Tlacháč (viola).

Témy hudobných večerov pripravil a dramaturgom jednotlivých aktivít je Miroslav Dacho. Režisérom druhého večera „Sežrals všechen utrejch z trámu. Zdechni!“ (18. októbra) bude David Vyhnánek.

„Projektovými aktivitami chceme prinášať divákom zaujímavú ponuku komorných koncertov, s repertoárom prislúchajúcim k daným osobnostiam i udalostiam, ktorým sú koncerty venované. A to všetko v súčasnej modernej podobe, atraktívnej pre široké divácke spektrum, pre mnohopočetnú českú menšinu žijúcu v Turci, s cieľom osloviť najmä mladšiu generáciu. Už teraz sa zamýšľame aj nad 3. ročníkom, ktorý, veríme, že prinesie aj zaujímavé rozšírenie pre stredné školy,“ dodala pre Žilinský Štandard Ondrušová.

Projekt, ktorým si pripomíname kultúrne medzníky, pamiatky či osobnosti českej kultúry so vzťahom k mestu Martin a k Slovenskému komornému divadlu, je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.


Ľubomír Chochula