Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Hromadné prepúšťanie. Stovky ľudí prišli o prácu

gettyimages-1210151909-676x451 Stovky ľudí prišli o prácu. Nahradí ich umelá inteligencia. Ilustračná fotografia: gettyimages.com

Centrum zdieľaných služieb spoločnosti IBM, ktorá na Slovensku zamestnáva veľké množstvo ľudí, ohlásilo hromadné prepúšťanie. O prácu príde takmer 200 ľudí, dôvodom je automatizácia.

„Spoločnosť prijala rozhodnutie o organizačných zmenách, na základe ktorého sa 188 zamestnancov stalo nadbytočnými a spoločnosť pristúpila k hromadnému prepúšťaniu s predpokladaným skončením procesu prepúšťania k 31. októbru 2023,“ uviedla IBM International Services Centre.

Situácia má medzinárodné rozmery. Centrála IBM začiatkom roka ohlásila, že prepúšťa takmer 4-tisíc zamestnancov z 290-tisíc, ktorých celosvetovo zamestnáva. Oznámenie o prepúšťaní prišlo zároveň s vykazovaním nižších ekonomických ziskov.

CEO spoločnosti Arvind Krishna ohlásil, že spoločnosť prestane vyhľadávať zamestnancov na pozície, ktoré dokáže zastúpiť umelá inteligencia. V rozhovore pre Bloomberg sa Krishna vyjadril, že umelá inteligencia nahradí prácu tisícok ľudí, pričom prepúšťanie by malo zasiahnuť takmer 26-tisíc pracovných pozícii.

„Viem si ľahko predstaviť, že 30 percent pracovných pozícií bude nahradených umelou inteligenciou v priebehu piatich rokov,“ uviedol Krishna.

(zdroj: Forbes)