Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Cestní piráti skončili. Na premávku dá pozor nový systém

Meranie rýchlosti laserovým radarom. Foto: František Iván/TASR Radary si posvietia na nezodpovedných vodičov. Foto: František Iván/TASR

ŽILINA – Ministerstvo vnútra sa chystá podporiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky novými stacionárnymi radarmi a kamerami. Tie budú umiestnené plošne na území celého Slovenska, 23 z nich sa dostane aj do Žilinského samosprávneho kraja.

Nové systémy sa špecializujú na automatizované odhaľovanie dopravných priestupkov. Zaistiť by mali nepretržitý dohľad nad cestami, informuje portál žilinak.sk.

Predpokladaná hodnota zákazky sa pohybuje v hodnote takmer 73-miliónov eur. Ministerstvo vnútra vyhlásilo v tejto veci verejné obstarávanie, ktoré zahŕňa nákup, montáž a sprevádzkovanie radarov a kamier. Tie si dajú pozor najmä na prekračovanie povolenej rýchlosti, prejazdy na červenú či nerešpektovanie značky STOP.

Kamery pribudnú nielen v krajskom meste, ale aj v Terchovej, Ružomberku, Tvrdošíne, Bielom Potoku či v Martine. Kontrola zastavenia na značke STOP bude umiestnená v Dolnom Kubíne – Radlinského. Vodičom odporúčame, aby jazdili opatrne a dodržiavali pravidlá cestnej premávky.


David Markovič