Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Viete, aké sú pravidlá jazdy pre kolobežkárov?

electric-scooter-5511926_960_720 Viete, aké sú pravidlá jazdy pre kolobežkárov? Ilustračný obrázok/Pixabay

ŽILINA/SLOVENSKO – Poznajú a dodržiavajú pravidlá cestnej premávky aj kolobežkári? Preventistka našej krajskej polície si na nich posvietila. Krajská polícia následne na sociálnej sieti uverejnila povinnosti a zákazy, ktoré sa ich týkajú.

Na elektrickej kolobežke môžete jazdiť až po dovŕšení pätnástich rokov. Pokiaľ jazdíte po chodníku, nesmiete ohroziť ani obmedziť chodcov.

Nesmiete viesť psa, ani iné zviera alebo voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie kolobežky, či ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Rovnako tak je aj zakázané používať mobilný telefón alebo akékoľvek iné zariadenie.

Pokiaľ idú kolobežkári viacerí, musia jazdiť len v rade za sebou. „Kolobežkári počas jazdy musia oboma rukami držať riadidlá kolobežky, pokiaľ nedávajú znamenie o zmene smeru jazdy. Na kolobežke musia jazdiť po pravej strane chodníka, cestičke pre chodcov, či priechode pre chodcov, avšak nesmú prekročiť rýchlosť chôdze. Parkovať ju môžu na chodníku, pokiaľ je pre chodcov zachovaný voľný priestor aspoň 1,5 metra,“ dodala polícia.

Preventistka a kolobežkár. Foto: Polícia SR – Žilinský kraj/Facebook