Šokujúce vyhlásenie primátora: Neponúkajte im pomoc, nech urýchlene odídu z nášho mesta

378782399_814235047373353_2155163851410480448_n „Neponúkajte im pomoc, nech urýchlene odídu z nášho mesta," vyhlásil primátor Kysuckého Nového Mesta. Zdroj: M. Mihalda, FB

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Migranti čoraz viac prechádzajú cez Slovensko a v niektorých mestách zotrvajú dlhšie, ako majú plánované. Podobne je to aj na Kysuciach, kde sa zhromažďujú vo veľkom množstve migranti, ktorí prichádzajú z Poľska.

Kysucké Nové Mesto v poslednom období eviduje zvýšený počet migrantov, ktorí prichádzajú na Kysuce cez slovensko-poľskú hranicu. Primátor mesta Marián Mihalda v novom videu na sociálnej sieti uviedol, že bolo do ulíc mesta vpustených ďalších 39 osôb. Primátor je z tejto situácie rozhorčený. Podľa jeho slov minister vnútra dosiaľ na jeho výzvu o posilnenie bezpečnostných zložiek v meste nezareagoval.

Mihalda preto vyzval obyvateľov mesta, aby s migrantmi nenadväzovali kontakt. Podľa neho totiž nie sú finančne odkázaní na pomoc a majú dostatok finančných prostriedkov. „Niektorí majú doslova plné vačky peňazí, najnovšie iPhony a oni chcú odtiaľto čím skôr odísť. Preto vás chcem vyzvať, zbytočne sa s nimi nekontaktujte a neponúkajte pomoc a urýchlene nech odídu z nášho mesta, aby tu nevznikali možné konflikty, prípadne, aby sa tu nešírili nejaké choroby,“ vyzval primátor na sociálnej sieti.

Niektorým sa kroky primátora páčia, iní ho za tieto slová hania. „Pán primátor, verím, že ako hlava mesta v tomto kresťanskom regióne ste už zriadili kontaktné body v spolupráci s charitatívnymi organizáciami, aby ste ľuďom utekajúcim pred vojnou poskytli aspoň občerstvenie, kus chleba či vodu. Ak máte obavy o bezpečnosť, zvážili ste občianske hliadky? Požiadali ste o spoluprácu tlmočníkov, aby ste dokázali vyriešiť prípadné komunikačné problémy a predísť prípadnému napätiu? To by boli rozumné kroky, na rozdiel od vypisovania statusov na facebooku v duchu podnecovania obáv,“ napísala Marta Tirpakova.

Pozrite si video, ako primátor nabáda ľudí, aby neboli nápomocní.

Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda by mal ísť príkladom. VIDEO: M. Mihalda, FB

Primátorove nariadenia rozhorčili tiež viacerých obyvateľov Kysuckého Nového Mesta. „On sa hrdí, že je kresťanom? Nemáme takýmto ľuďom skôr pomôcť, ako ich vyhadzovať? Tie jeho slová ma položili na zem,“ vraví obyvateľka Mária. Aj ďalší sa zhodujú s tým, že tieto slová mal najskôr zvážiť a nie ich vypustiť do éteru. „Keby sme sa my ocitli vo vojne ako títo ľudia a potrebovali by sme pomoc, čo keby sa iné štáty takto k nám zachovali? Migranti nerobia žiadnu škodu, ani výtržnosti, tak prečo by sme ich mali z mesta vyháňať,“ dodala ďalšia obyvateľka.

Dôvodov zvýšeného počtu migrantov na Kysuciach môže byť niekoľko. Jedným z nich môže byť to, že Poľsko výrazne sprísnilo kontrolu na hraniciach s Ukrajinou. To môže viesť k tomu, že migranti sa snažia nájsť nové trasy do Európy. Je ťažké predpovedať, ako sa bude situácia v Kysuckom Novom Meste vyvíjať v budúcnosti. Je však pravdepodobné, že počet migrantov v meste bude naďalej rásť. Avšak nikto z nich tu nechce ostať. Je to len ich dočasné ubytovanie. No nikto z migrantov neohrozuje ľudí. „Sú veľmi milí. Keď som im ponúkala 2 eura na jedlo, odmietli to. Poďakovali, pozdravili a odišli,“ prezrádza staršia pani, ktorú sme v nedeľu stretli pri kostole Panny Márie v Kysuckom Novom Meste.


Ďalšie články