Školy, dajte si pozor. Podvodník ponúka prednášky

ZŠ Tomášikova v Košiciach otvorila dve triedy pre žiakov z Ukrajiny Ilustračný obrázok. Foto: František Iván/TASR

TVRDOŠÍN – Občianske združenie Mladí o. z., známe tiež svojimi iniciatívami Mladí proti fašizmu, už nejaký čas organizuje prednášky na základných a stredných školách. V Tvrdošíne však došlo k bizarnému prípadu, prednášku takmer viedol úplne neznámy človek.

Školu totiž kontaktoval muž, ktorý sa vydával za externého spolupracovníka spomínaného združenia. Komunikáciu viedol zo svojho osobného účtu na Instagrame. Reagoval na výzvu, v ktorej školy prejavili o tieto prednášky záujem. Škola aj muž sa dohodli, prednáška sa mala uskutočniť na ďalší deň.

Na to, že niečo nie je v poriadku, prišlo združenie Mladí, keď si všimlo „príbeh“, ktorý škola uverejnila na svojich sociálnych sieťach. Okamžite školu kontaktovali a dozvedeli sa nepríjemnú správu. Školu kontaktoval podvodník.

Mladý muž nikdy v organizácii nepôsobil. Foto: archív Maja Kleinová Markovič

Žilinskému Štandardu sa pre situáciu vyjadril aj predseda O.Z Mladí Marek Mach. „Táto osoba o nás už v minulosti šírila dezinformácie. Je možné, že išlo o snahu zdiskreditovať naše združenie,“ uviedol. Podľa jeho slov zatiaľ k ďalším podobným situáciám na iných školách nedošlo.

Spomínané prednášky pritom majú byť objektívne a nezaujaté. V prípade, že by sa mužovi podarilo skutočne prednášku viesť, mohlo by dôjsť ku ovplyvňovaniu mienky študentov, nehovoriac o prítomnosti neznámeho muža školskom areáli. Združenie vydalo na svojich sociálnych sieťach jasné upozornenie, aby si školy dávali pozor a reagovali v takýchto prípadoch jedine na e-mailové správy z oficiálnej adresy združenia.


Ďalšie články