FOTO: Vo Vatikáne pochovali slovenského bezdomovca

1694898620 Vo Vatikáne pochovali slovenského bezdomovca. FOTO: Vatican Media

V Kostole svätej Moniky v Ríme pochoval v sobotu 16. septembra kardinál Konrad Krajewski slovenského bezdomovca. Ten zomrel vo veku 60 rokov na rakovinu, ktorá mu znetvorila 90 percent tváre. Z tohto dôvodu preto vždy chodil so šatkou na tvári.

Pred rokom prišiel Miroslav do Palazzo Migliori, neďaleko Vatikánu, až potom, keď ho presvedčil kardinál Krajewski, ktorý mu povedal: „Pápež ťa pozýva“. Dovtedy žil v parku na vrchu Aventín. Miroslav, pre svojich „priateľov“ Mirko, už nemal tvár, ale len tvár trpiaceho Krista.

Šesťdesiatnikovi zo Slovenska rakovina ponechala neporušené len ústa, pohltila mu oči, nos a väčšinu tváre. Volali ho „muž so závojom,“ vzhľadom na látku, ktorou sa prikrýval. „Ledva dokázal zamrmlať pár slov, vykríknuť, keď videl, že sa mu niekto snaží pomôcť, a prehltnúť jedlo. Po roku, ktorý strávil v Palazzo Migliori, ubytovni, ktorá sa nachádza iba pár metrov Kolonády svätého Petra, sa dokonca začal usmievať,“ uviedli vo vatikánskej tlačovej správe, ktorá nám prišla do redakcie.

Podľa ich informácií z Vatikánu, Miroslav zomrel ešte v auguste. Kvôli rôznym byrokratickým ťahaniciam, keďže bol cudzincom, sa pohreb konal napokon až v sobotu 16. 9. 2023 ráno v kostole svätej Moniky na námestí Sant’Uffizio. Na pohrebe sa zúčastnilo viac ako sto ľudí vrátane kňazov, rehoľných sestier, dobrovoľníkov, zástupcov slovenského veľvyslanectva a komunity svätého Egídia, ktorá zariadenie spravuje. „Prišlo aj asi päťdesiat chudobných ľudí, pre ktorých sa tento muž stal priateľom. Bolo to silné znamenie, že Mirko nezomrel sám, aj keď roky žil v parku na Aventíne medzi muchami a mravcami,“ dozvedáme sa z Vatikánu.

Kňazi, ale aj ľudia bez domova sa pri Mirkovi cítili veľmi dobre. „Byť po jeho boku počas tohto obdobia bolo pre nás akoby sme si konali duchovné cvičenia. Nikdy sa nesťažoval, nikdy nič nežiadal, bol spokojný s tým, čo sme mu priniesli, a vždy ďakoval,“ zdôveril sa kardinál Krajewski s dojatím. Práve on presvedčil Mirka, aby prišiel bývať do domu, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 2019. „Išiel som tam za ním, ale nechcel sa presťahovať, povedal, že tam chce zomrieť, obklopený hmyzom. Povedal som mu: pozri, môžeme vám urobiť priestor vo Vatikánskych záhradách. A viete, ako sa dal presvedčiť? Keď som mu povedal, že pápež František vás pozýva do novej ubytovne. Až vtedy prikývol a súhlasil,“ dodáva kardinál.

V prvý septembrový deň v roku 2022 sa teda presťahoval do paláca vedľa kolonády. „Stal sa dôležitou prítomnosťou,“ spomína riaditeľ Carlo Santoro. „Raz nás prišli navštíviť štyria slovenskí biskupi a on zišiel dolu, vždy zahalený, a postavil sa medzi nich. Začal sa s nimi rozprávať o evanjeliu. Neuveriteľná scéna,“ vraví Santoro.

Mirkovi však neostávalo veľa času, jeho rakovina, ktorá sa začala malou bodkou pri nose, bola už v pokročilom štádiu. V poslednom období liečba spočívala najmä v čistení krvi a tekutín z otvorenej rany. Bolo to veľmi bolestivé, a to tak pre postihnutého, ako aj pre toho, kto ranu čistil.

Mirka zo všetkého najviac potešil pohľad na Baziliku svätého Petra. „Celý čas sa pozeral z okna a počas mesiacov, ktoré u nás strávil, sledoval všetky modlitby Anjel Pána a slávnosti Svätého Otca,“ prezrádza kardinál.

Raz dokonca išiel za pápežom na súkromnú audienciu. Mirka si ešte pred smrťou pozval pápež František. Pre Svätého Otca to bola výnimočná chvíľa, pretože videl človeka, ktorý nemá nič. Pre kardinála Krajewského, ktorý je zvyknutý zaoberať sa najrôznejšími situáciami chudoby, bol Mirkov život živým podobenstvom.

„Jeho telo bolo zničené chorobou, ale práve preto nám pripomínal, že nie sme len telo, ale aj duša. Vedľa neho sme duchovne rástli. Ako hovorí Svätý Otec, ak chcete adorovať Ježiša, vyjdite na ulicu a pomáhajte chudobným. Tu v Palazzo Migliori sme mali Ježiša Krista, s ktorým sme sa mohli vždy pokloniť Pánovi. Mirka, Slováka,“ uzatvára kardinál.

Rakva je uložená na rímskom cintoríne Prima Porta.


Ďalšie články