Dni Vrútok s originálnym programom, čerešničkou na torte nová hymna

377247559_695263255959565_4190156657410084947_n Vrútocký primátor Branislav Zacharides bol na slávnosti tiež súčasťou kultúrneho programu. Foto: mesto Vrútky

VRÚTKY – Druhý septembrový týždeň patril vo Vrútkach už tradične festivalu s názvom Dni mesta Vrútky. Spektrum výstav a koncertov sprevádzané Vrútockým remeselným jarmokom pritiahlo do ulíc mesta, tak ako každý rok, širokú verejnosť.

„Vždy sa snažíme pripraviť pre našich občanov i hostí niečo nové, iné, originálne. Tento rok sa o najväčšie prekvapenie postaral tamojší folklórny súbor Hradisko. Pri príležitosti stého výročia narodenia vrútockého rodáka, hudobného skladateľa Ľudovíta Štassela, súbor naštudoval jeho skladbu Vrútky, Vrútky, ktorú Štassel kedysi skomponoval na požiadanie primátora Ľubomíra Bernáta ako vlastnú hymnu Vrútok,“ povedal pre Žilinský Štandard vrútocký primátor Branislav Zacharides.

Verejnosť si hymnu mohla vypočuť hneď dvakrát. Prvý raz skladba zaznela v piatok 8. septembra počas slávnosti udeľovania mestských ocenení. V ten istý deň poobede ju Hradisko zaspievalo svojim fanúšikom aj pred synagógou v rámci vlastného programu nazvaného Poďakovanie za úrodu.

Po troch rokoch mestské zastupiteľstvo schválilo aj udelenie najvýznamnejšieho ocenenia mesta – čestného občianstva. Získala ho etnografička Zora Mintalová Zubercová, známa slovenskej verejnosti aj viacerými publikáciami venujúcimi sa tradičnej slovenskej kuchyni. Udelili aj Cenu mesta Vrútky, a to hokejbalovému klubu Kometa Vrútky, ktorý dlhoročne šíri dobré meno mesta a zásobuje slovenskú reprezentáciu svojimi odchovancami.

Ceny primátora mesta získali dvaja športoví tréneri, Libor Pomikálek (hokejbal) a Milan Záborský (plávanie). Vodné pólo, plávanie a lyžovanie boli zastúpené aj v prípade udeľovania pamätných listov mesta za jeho vzornú reprezentáciu. Odniesli si ich Kristína Stehlíková, Adam Černák a Alexandra Mikulášová. Mesto nezabudlo ani na ocenenie osobností v oblasti sociálnej. Pamätné listy si tento rok odniesli za prínos v tejto sfére Vladimír Beck a Marta Streličková.

Vrcholom piatkového programu bol koncert hudobnej skupiny Hrdza, ktorý pritiahol množstvo záujemcov zo širšieho okolia. Predchádzali mu vystúpenia speváčky Soni Kmet & band a formácie Bon Jovi revival live band, s ktorou si skladbu Living on a Prayer zahral na klávesoch aj primátor Vrútok.

Víkendový program Dní mesta Vrútky sa už niesol v pokojnejšej atmosfére. Spolu s mestom Martin si Vrútky v sobotu v mestskej synagóge pripomenuli a uctili obete holokaustu. Nedeľa patrila požehnaniu mestu, ktoré tento rok zabezpečil evanjelický farár Marián Krivuš počas bohoslužieb v kostole Dr. Martina Luthera, ktorý si tento rok pripomína 120. výročie od svojho postavenia. Z významných výročí vrútockých stavieb možno ešte spomenúť 150-tku hlavných železničných dielní či 100. výročie začiatku výstavby vrútockého robotníckeho domu.


Ďalšie články