Zmení sa rokovacia sála na predvolebný ring?

zsk-zasadnutie (1) V poradí šieste tohtoročné rokovanie zastupiteľstva ŽSK je zvolané na pondelok 25. septembra. Foto: RV

ŽILINA – Po necelých troch mesiacoch sa chystajú opäť zasadnúť do rokovacích lavíc poslanci krajského zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. Program s 34 bodmi je na prvý pohľad dlhý a náročný, a keďže do predčasných parlamentných volieb zostáva už len pár dní, dá sa predpokladať, že viacerí účastníci rokovania to ako volební kandidáti využijú aj na vlastnú prezentáciu.

Rokovací poriadok v tomto smere dáva najväčšie možnosti žilinskej županke Erike Jurinovej, ktorá sa môže vyjadrovať ku každému bodu neobmedzene a často využíva aj inštitút záverečného slova. Či to bude jednotka na kandidátke OĽANO využívať aj tentoraz, ukáže až pondelková realita.

Zapájanie sa do diskusie možno očakávať aj od kandidátov Hlasu-SD, či už Jána Blcháča a Rudolfa Urbanoviča z Liptova alebo Jozefa Cecha a Aleny Dudekovej z Kysúc. No a zaostať určite nebude chcieť ani volebný kandidát za KDH Igor Janckulík, ktorý patrí k najhorlivejším rečníkom v krajskom parlamente.

Na úvod rokovania čaká poslancov debata o rozpočte. Najprv sa budú venovať hodnotiacej správe plnenia rozpočtu za prvý polrok 2023, z ktorej vyplýva zatiaľ biedne plnenie kapitálových výdavkov. Na investície bolo pôvodne schválených necelých 24 miliónov eur a po májovej úprave rozpočtu takmer 54 miliónov eur, ale za prvý polrok sa podarilo vyčerpať len 11 miliónov eur, čo predstavuje zhruba pätinu schváleného kapitálového rozpočtu.

Vedenie kraja predloží poslancom na schválenie v poradí tretiu úpravu rozpočtu, ktorou by sa jeho celková výška mala vyšplhať na 298 miliónov eur. V investičnej oblasti sa počíta s navýšením rozpočtu o takmer dva milióny eur. Väčšina finančných prostriedkov sa minie v oblasti dopravy, ale myslelo sa aj na zdravotníctvo, kde sa vyčleňujú financie na stavebné úpravy pre CT pracoviská v nemocniciach v Čadci a Liptovskom Mikuláši. Zároveň sa počíta s ďalšími prostriedkami na prístrojové vybavenie v štyroch krajských nemocniciach. Nemocnica v Dolnom Kubíne napríklad dostane takmer 186-tisíc eur na kúpu RDG lámp pre CT prístroj a mamograf a tiež operačného stola pre chirurgickú operačnú sálu.

V ďalšej časti rokovania by sa poslanci mali vrátiť k už diskutovanej téme optimalizácie siete stredných škôl. Schvaľovať budú opätovne návrh na zrušenie Spojenej školy v Žiline – Bytčici a Strednej odbornej školy podnikania v Žiline.

Spojenie týchto škôl do jednej s názvom Stredná odborná škola podnikania a služieb bolo schválené už na júlovom rokovaní zastupiteľstva, ale nevyriešeným zostalo sídlo novej školy. Po analýzach a osobných obhliadkach priestorov poslancami zastupiteľstva za obvod Žilina a zamestnancami Úradu ŽSK bolo rozhodnuté, že sídlom novej školy bude budova Spojenej školy v Žiline – Bytčici.

Žilinská županka Erika Jurinová zvolala rokovanie zastupiteľstva na pondelok 25. septembra so začiatkom o 10:00 a v programe je avizovaných spolu 34 bodov. Poslanci by mali rozhodovať aj o spolufinancovaní cezhraničných projektov, ale zaujímavými budú určite aj výsledky kontroly v Liptovskom múzeu v Ružomberku, ktorého riaditeľa Michala Kovačica tento rok v apríli zastupiteľstvo odvolalo. V programe sú tiež bilančné správy inovačného centra Inovia, Rozvojovej agentúry ŽSK, Sociálno-ekonomického podniku ŽSK, ale aj správa o pripravenosti krajských cestárov na zimnú sezónu 2023/2024.


Ďalšie články