Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Blcháč s Podmanickým budú opäť multifunkcionármi

Zilina street - Trinity Cathedral, Slovakia Foto: Slovakguide.

ŽILINA – Žilinský kraj bude mať v novozloženej Národnej rade Slovenskej republiky trinásťčlenné zastúpenie. Dvaja zvolení poslanci sú pritom multifunkcionármi s tromi funkciami vo verejnej správe.

Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč a starosta Starej Bystrice Ján Podmanický sú totiž nielen poslancami NR SR, ale majú svoje miesto aj v zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja. Liptovskomikulášsky primátor je na trojfunkčnosť zvyknutý už z minulého volebného obdobia.

Tentoraz sa uchádzal o dôveru voličov na kandidátke Hlasu-SD a mandát získal ako jediný z kandidátov za Žilinský kraj. Na hlasovacom lístku mu patrilo číslo 15, do parlamentu postúpil ako šestnásty „hlasista“ v poradí, keď sa cez neho smerom vyššie prekrúžkovala Lucia Kurilovská.

Blcháč získal od svojich voličov 5 580 prednostných hlasov. Štvorčlenné zastúpenie bude mať v parlamente Žilinský kraj vďaka úspešným kandidátom strany Smer-SSD. Podobne ako v úvode spomínaný starosta Starej Bystrice Ján Podmanický, aj Juraj Blanár svoj poslanecký mandát z posledného volebného obdobia obhájil.

V jeho prípade to už bude piate volebné obdobie. Po štvorročnej pauze sa do parlamentu vracajú Ján Kvorka a spolu s ním aj bývalý primátor Žiliny Igor Choma. Z tejto štvorice bol pri získavaní prednostných hlasov najúspešnejší Juraj Blanár, keď ich získal 181 636, čo bol štvrtý najlepší výsledok spomedzi kandidátov Smeru-SSD.

Jána Podmanického krúžkovalo 11 729 voličov, Igor Choma získal 6 291 prednostných hlasov a Ján Kvorka 1 275 prednostných hlasov. Žilinský kraj budú v Národnej rade SR zastupovať aj traja poslanci za Progresívne Slovensko, pre všetkých troch to bude premiéra.

Z 20. miesta kandidovala právnička Zuzana Števulová z Bystričky, o päť miest nižšie bol žilinský ekonóm Tomáš Hellebrandt a z 32. miesta sa ako posledná z kandidátov Progresívneho Slovenska dostala do parlamentu obchodná manažérka Veronika Šrobová zo Zuberca.

Na kandidátke Slovenskej národnej strany sa do parlamentu zo 130. miesta prekrúžkoval martinský lekár a moderátor Televízie Slovan Peter Kotlár. Od voličov dostal 13 252 prednostných hlasov a z kandidátov SNS postúpil ako deviaty v poradí. Posledný z desiatky mandátov SNS získal podnikateľ z Turčianskych Teplíc Pavel Ľupták, ktorému na kandidátke patrilo 140. miesto.

Zisk 13 046 prednostných hlasov ho však dostal do parlamentu. Po štvorročnej pauze sa do slovenského parlamentu vracia Igor Janckulík. V roku 2016 sa do Národnej rady SR dostal na kandidátke strany Sieť, po jej zániku sa stal členom poslaneckého klubu Most-Híd. Začiatkom roka 2019 vstúpil do Kresťanskodemokratického hnutia a ako jeho podpredseda kandidoval v sobotňajších voľbách z piatej pozície.

Nakoniec mu v internej súťaži „kádehákov“ patrilo štvrté miesto vďaka zisku 19 462 prednostných hlasov. No a naostatok nám ostali ešte dvaja úspešní kandidáti zo Žilinského kraja za koalíciu Obyčajní ľudia a priatelia. Líderkou kandidátky bola predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a spolu s ňou uspel ako šestnásty v poradí aj Richard Vašečka.

Ten sa do parlamentu dostal len vďaka krúžkovaniu, keď získal 10 112 prednostných hlasov. Zisk poslaneckého mandátu Eriky Jurinovej bol podstatne presvedčivejší, postúpila z druhej pozície, pričom dostala od voličov 69 638 krúžkov. Takmer na sto percent si však Jurinová svoj mandát v Národnej rade SR nebude uplatňovať, a tak by ju mal nahradiť Žilinčan Július Jakab, ktorý svojho času pôsobil ako vedúci Úradu vlády SR.

Takéto je nateraz zastúpenie Žilinského kraja v Národnej rade SR, ktoré sa však môže pri koncipovaní vlády meniť. Ak sa potvrdí očakávaný scenár o koalícii Smer-SSD – Hlas-SD – SNS, je veľký predpoklad, že viacero poslancov si to namieri do exekutívy, čím sa otvára priestor pre ich náhradníkov. Na svoju šancu čakajú určite predovšetkým náhradníci zo strany Hlas-SD – starosta Skalitého Jozef Cech figuruje ako druhý náhradník v poradí a bez šancí nie je ani Peter Slyško, ktorý je v poradí siedmym náhradníkom.


Radoslav Varga