Na jeseň sú medvede nervóznejšie, začínajú si hľadať zimoviská

medveď Stretnúť medveďa v lese nie je príjemné. Ilustračná fotografia: Oliver Ondráš/TASR

BELÁ-DULICE – Žilinský Štandard sa porozprával s vedúcim Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ Marekom Vevericom o najproblematickejších oblastiach súvisiacich s výskytom medveďov v našom kraji. Prezradil tiež, čo ho zachránilo, keď sa na neho chystala zaútočiť medvedica.

Koľko ste od 1. apríla, keď vytvorili váš tím so sídlom v turčianskej obci Belá-Dulice, mali hlásení ohľadne pohybu medveďov?

Spomedzi všetkých troch tímov sme najvyťaženejší práve my, lebo na strednom Slovensku je najviac oblastí, v ktorých dochádza práve k stretu človeka s medveďom v intravilánoch. K dnešnému dňu máme evidovaných viac ako 550 hlásení, čo sa týka pohybu medveďov, keď v intravilánoch obcí a miest páchali hospodárske a majetkové škody. Fungujeme nonstop, sme štyria, takže sa môžeme vystriedať. V prípade napadnutia človeka medveďom sadáme do auta a okamžite vyrážame na výjazd s cieľom zamedziť prípadným ďalším útokom.

Ak vám niekto zavolá s tým, že vidí medveďa napríklad 300 metrov od začiatku obce, čo v takom prípade robíte?

Prioritne, to chcem zdôrazniť, riešime prípady, kedy medvede spôsobujú problémy v obciach, alebo keď napadnú alebo ohrozujú človeka. Podľa konkrétnej situácie sa najskôr snažíme dostať medveďa z intravilánu obce plašením, aby odišiel do svojho prirodzeného prostredia, čo sa väčšinou podarí, ale nie vždy, lebo niekedy sa vracajú naspäť. Poslednou možnosťou, keď medveď neustále robí škody a ohrozuje ľudské životy, je jeho eliminácia, čo sa už párkrát aj stalo.

Ktorá lokalita je v rámci Žilinského kraja najproblematickejšia?

Najkritickejšia situácia je v Sučanoch, kde medvede skoro každý deň navštevujú túto obec. Problémy mali aj v Nezbudskej Lúčke či Varíne a po záhradách rodinných domov začínajú chodiť už aj v Stráňavách. Dosť sa už popísalo o tzv. „cintorínových“ medveďoch v Ružomberku, kde bolo nutné eliminovať dva medvede. Problémových jedincov v okolí mesta Ružomberok však neubudlo a naďalej sa tam nachádza niekoľko jedincov, ktoré navštevujú intravilány rodinných domov a záhrady. Dokonca aj v blízkosti mestských sídlisk. Čo ma však prekvapuje, je častý výskyt medveďov v obci Liptovské Revúce. Pravdepodobne tadiaľ majú svoj prechodový koridor medzi dvoma pohoriami.

Čo robiť, keď sme v prítomnosti medveďa?

Záleží na situácii, nemusí sa to skončiť takým napadnutím, ako sa stalo vo Višňovom lesníkovi a poľovníkovi alebo v Háji mladému farmárovi. Nemáme potvrdené, čo mohlo viesť týchto jedincov k útoku na tieto osoby. Mohlo ísť o prirodzenú reakciu medveďa, ktorý v danom čase a na danom mieste vyhodnotil situáciu pre seba ako ohrozujúcu a útok mohol byť len aktom obrany. Vyhodnotiť, či medveď ide útočiť, alebo nie, je veľmi ťažké. Ja osobne hovorím, že nikdy netreba utekať. Pretože zviera to môže brať ako výzvu, že sa ho bojíte. Lepšie je zostať stáť na mieste a urobiť sa väčším, ako ste. Napr. si prehodiť bundu nad hlavu. Mne sa dvakrát v lese nad Vrútkami stalo to, že sa na mňa medveď rozbehol, ale keďže som poľovník, zachoval som pokoj a zostal som stáť. Raz sa ku mne útočiaca medvedica priblížila už naozaj veľmi blízko do vzdialenosti troch metrov, ale nepohol som sa z miesta a ona nakoniec nezaútočila. Ono ľahko sa hovorí, aby človek zostal stáť, keď na neho beží medveď. Pravdou je, že som poľovník a v danom momente, kedy na mňa medvedica útočila, som bol pripravený použiť aj zbraň, ktorú využívam na poľovnícke účely, čo sa nakoniec nestalo.

Čím si vysvetľujete také časté návštevy medveďov v obývaných územiach?

Treba si uvedomiť, že tento rok nie je semenný. Buky nezarodili, nie sú bukvice, preto sa medvede sťahujú bližšie k obydliam ľudí, kde hľadajú potravu, ktorá je pre nich ľahko dostupná. Teraz padajú jablká, orechy a to ich tam ťahá. Aj včera (9. októbra) sme v Sučanoch plašili medvedicu s tromi mláďatami, ktoré si pochutnávali na popadaných jablkách v záhradách viacerých rodinných domov.

Je jesenné obdobie najrizikovejšie z hľadiska možného stretu človeka s medveďom?

Podľa môjho názoru je tretie najrizikovejšie, lebo teraz si medvede hľadajú vhodné zimoviská, brlohy, kde sa uložia na zimný spánok. Preto môžu byť v tomto období nervóznejšie. Ale najhoršie je to na jar, keď sa medvede zobudia, sú vyhladované a snažia si nájsť potravu. A druhé najrizikovejšie je to počas medvedej ruje, keď medvede vyhľadávajú vhodné medvedice na reprodukciu.


Ďalšie články