VIDEO: Mesto Žilina sa stane organizátorom významného podujatia. Prípravy v plnom prúde

1697117465464 Žilinský primátor Peter Fiabáne je tretí sprava. Foto: Ľubomír Chochula

ŽILINA – Majstrovstvá sveta v hokejbale juniorov do 16 a 18 rokov sa uskutočnia 4. až 7. júla 2024 v Žiline. Turnaj sa bude konať na hlavnom zimnom štadióne a v susediacej vedľajšej hokejovej hale.

Prezident Slovenskej hokejbalovej únie (SHbÚ) Miroslav Dragun poznamenal na tlačovej konferencii (12. októbra na žilinskej radnici), že tento šampionát bol pôvodne plánovaný v Žiline už skôr. Lenže v roku 2020 „šarapatil“ covid a v roku 2022 sa podujatie muselo preložiť pre vojnu na Ukrajine. Teraz to vyšlo na tretí pokus.

„Sme veľmi radi, že juniorské MS budú na Slovensku. Je to dôležité podujatie, na ktorom sa možno predstavia aj budúce nielen hokejbalové, ale aj tie hokejové hviezdy, ktorých draftujú do NHL. Budeme sa snažiť tieto majstrovstvá sveta dobre spropagovať. Tak, aby sme hokejbal, ktorý je, mimochodom, najúspešnejším kolektívnym športom na Slovensku, v spoločnosti viac spopularizovali, aby si nás už nemýlili s pozemným hokejom či florbalom. Súčasťou MS bude aj exhibičný zápas legiend slovenského hokejbalu, pri ktorom si pripomenieme pamiatku skvelého hokejistu Pavla Demitru, ktorý sa v roku 1999 stal majstrom sveta v hokejbale,“ vyjadril sa Dragun.

V súvislosti s prípravou MS čaká na mesto Žilina ako spoluorganizátora veľa práce. Viac o tom hovorí v našom videu žilinský primátor Peter Fiabáne.

Zdroj: Ľubomír Chochula

Je potrebné vytvoriť účastníkom patričné zázemie a divákom dobré podmienky, zvládnuť dopravu a iné úlohy, aby sa hokejbalová rodina a komunita cítila v Žiline príjemne. A to je už parketa pre vedenie mesta a členov mestského zastupiteľstva.

„Uvedomujeme si, aké výzvy stoja pred nami. Mesto poskytne obe haly na tento účel bezplatne. Chceme zlepšiť infraštruktúru na štadióne, kde zrekonštruujeme šatne. Budeme sa angažovať aj v oblasti dopravy, marketingu a bezpečnosti v súčinnosti s mestskou políciou. Otvárací ceremoniál by sme radi zorganizovali v centre mesta, aby to bolo príťažlivejšie pre širšiu verejnosť. Mrzí ma však, že do konania šampionátu nebude zrekonštruovaný železničný uzol, ale po obhliadke priestorov a okolia sme skonštatovali, že to vieme zvládnuť,“ informoval žilinský primátor Peter Fiabáne, ktorý ešte dodal, že v roku 2025 bude v Žiline skupinová fáza ME vo futbale do 21 rokov, čo podľa neho bude ešte väčšia výzva.

Žilinský Štandard zaujímalo, aký je rozpočet na MS juniorov v hokejbale 2024?

„Náš rozpočet na prípravu a organizáciu je 30 až 40 000 eur,“ odpovedal hokejbalový šéf Dragun.

„Najväčšou položkou mesta je rekonštrukcia šatní (celkovo 16 – pozn. red.), ktorá by mala byť vo výške maximálne 80 000 eur,“ povedal Fiabáne.

Na tlačovke sa zúčastnil aj generálny sekretár medzinárodnej hokejbalovej federácie (ISBHF) David Tor. „Verím, že všetko dobre dopadne a bude to úspešný turnaj. Juniorské šampionáty sú festivalom útočného a dravého hokejbalu, čo potvrdil aj ten tohtoročný v Liberci. Teším sa na to.“


Ďalšie články