Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Žilinčania môžu do autobusov nastupovať bez lístka

Nové trolejbusy v Žiline ilustračné foto, Foto: Erika Ďurčová/TASR

ŽILINA – Dopravný podnik mesta Žilina (DPMŽ) rozširuje počet označovačov, ktoré umožňujú cestujúcim platiť za cestovanie v mestskej hromadnej doprave platobnými kartami.

Doteraz bolo v žilinských autobusoch a trolejbusoch nainštalovaných približne 1 000 označovačov s možnosťou platby platobnými kartami. Do konca roka 2023 plánuje DPMŽ namontovať ďalších 500 označovačov, čím sa ich celkový počet zvýši na 1 500.

Platba platobnou kartou je možná prostredníctvom technológie NFC. Cestujúci jednoducho priloží svoju platobnú kartu alebo mobilný telefón s NFC kódovacím prvkom k označovaču a počká na potvrdenie o úspešnej platbe. „Práve platba platobnou kartou vo vozidlách MHD sa stala najobľúbenejšou formou nákupu a v súčasnosti až 57 percent všetkých nákupov tohto typu cestovných lístkov sa v žilinskej MHD uskutočňuje prostredníctvom platobných kariet,“ potvrdil primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Rozšírenie počtu označovačov s možnosťou platby platobnými kartami je súčasťou snáh DPMŽ o skvalitnenie poskytovaných služieb cestujúcim. Bezkontaktná platba je pohodlná a rýchla a poskytuje cestujúcim možnosť platiť za cestovanie aj vtedy, keď nemajú pri sebe hotovosť alebo dopravnú kartu.

Ako platiť platobnou kartou v MHD v Žiline:

  1. Nájdite označovač s možnosťou platby platobnými kartami.
  2. Priložte svoju platobnú kartu alebo mobilný telefón s NFC kódovacím prvkom k označovaču.
  3. Počkajte na potvrdenie o úspešnej platbe.

Cena cestovného pri platbe platobnou kartou je rovnaká ako pri platbe v hotovosti alebo dopravnou kartou.


Pavol Konštiak