Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Je najvyšší čas. Aj vaše auto sa potrebuje pripraviť na zimu

servis_konstiak 1 Je najvyšší čas. Aj vaše auto sa potrebuje pripraviť na zimu. Foto: Pavol Konštiak

ŽILINA – S príchodom chladného počasia sa mnohí pýtajú, kedy je správny čas na prezutie zimných pneumatík. V našom článku vám vysvetlíme, prečo sa oplatí používať zimné pneumatiky v chladných mesiacoch, a všeobecne uznávané pravidlo 7 °C, ktoré vám pomôže pri rozhodovaní, kedy prezuť na zimné pneumatiky.

Na Slovensku nám zákon ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky v období, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Konkrétny termín, v ktorom treba mať prezuté zimné pneumatiky, zákonom stanovený nie je (respektíve obdobie od 15. novembra do 31. marca. Ak však pred daným dátumom mrzne, prípadne napadne sneh, je potrebné mať na aute zimné pneumatiky).

Teplé letné dni sú už, žiaľ, za nami a ani sa nenazdáme a budeme sa prebúdzať do chladných, zamrznutých rán. Výmenu zimných pneumatík preto netreba podceňovať a nechávať si ju na poslednú chvíľu. Žilinský Štandard sa preto išiel pozrieť do jedného autoservisu, kde opravujú vozidlá, ale zároveň menia pneumatiky. Keďže sme sa vopred neohlásili, servisáci a ani majiteľ o nás nevedeli.

Dlhšiu dobu sme sledovali ich prácu, nakoľko ľudia prichádzali nielen s pokazenými autami, ale zároveň boli aj takí, ktorí si chceli prezuť letné pneumatiky za zimné. Traja pracovníci opravovali autá, keď v tom prišiel náš vodič s vozidlom a mal záujem o prezutie. „Ste objednaný?“ znela prvá otázka pracovníka na nášho človeka. „Nie, ak treba tak sa objednám. Idem okolo a tak som sa zastavil,“ povedal vodič. Pracovník však vodiča neodbil a behom desiatich sekúnd ho prijal a pneumatiky prezul.

Nakoniec sme oslovili majiteľa autoservisu a našiel si na nás čas, aby nám zodpovedal naše otázky. Podľa jeho slov, vhodné zimné pneumatiky by mali mať dezén nad 4 milimetre. Dnes okrem zimných pneumatík začali motoristi využívať aj celoročné pneumatiky. „Dnes väčšina motoristov si dáva ako hlavné kritérium cenu. Dnes značka ani tak nerozhoduje a nie vždy platí, že drahšie sú aj lepšie. Po výbere by mali dbať aj na rok výroby pneumatiky,“ uviedol majiteľ autoservisu City Žilina Marián Tippl.

Často sa podľa neho stáva, že kúpia pneumatiky za zvýhodnenú cenu, ale nepozerajú, že pneumatika je už napríklad staršia. Pri dobrom skladovaní to nemusí byť problém, ale nie vždy sa dá spoľahnúť na to, ako boli skladované,“ vysvetlil Tippl.

Väčšina automechanikov zastáva názor, že ideálny vek pneumatiky je okolo štyroch rokov. Vtedy už pneumatika pomaly stráca svoje vlastnosti. „Momentálne u nás v servise ľudia už priebežne chodia prezúvať letné na zimné pneumatiky. V niektorých oblastiach Žilinského kraja už je podstatne chladnejšie, tak môžem povedať, že je ten správny čas. Nechávať si prezutie na poslednú chvíľu, čo veľa motoristov robí, má za následok, že zbytočne potom čakajú na termín alebo prezutie pneumatík,“ prízvukoval majiteľ.

Niektorí vodiči nesledujú trvácnosť pneumatík, no našťastie v servise na to dbajú a ak je pneumatika zlá, alebo opotrebovaná, upozornia na to zákazníka. Ak si chce v servise uskladniť pneumatiky, nie je žiadny problém. „Ponúkame aj uskladnenie pneumatík, no z kapacitných dôvodov prevažne len pre našich stálych zákazníkov a firmy, ale v prípadne nutnosti nepovieme zákazníkovi nie,“ dodáva majiteľ Tippl.

Ak cestujete do zahraničia, mali by ste vedieť, že v niektorých štátoch platia iné pravidlá ako na Slovensku.

Ako je to s povinnosťou zimných pneumatík v zahraničí?

  • Rakúsko: Všetky osobné vozidlá musia od 1. novembra do 15. apríla používať pneumatiky s hĺbkou dezénu viac ako 4 mm a/alebo snehové reťaze.
  • Česká republika: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
  • Nemecko: Na zasnežených a zľadovatených cestách sú povinné zimné pneumatiky.
  • Taliansko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
  • Rumunsko: Sneh a zľadovatené cesty, povinné zimné pneumatiky, nie sezónne.
  • Srbsko: Sezónne pneumatiky sú povinné počas celej zimy.
  • Maďarsko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.
  • Slovinsko: Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. marca.
  • Švajčiarsko: Zimné pneumatiky nie sú povinné.

Pavol Konštiak