Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Polytechnickej škole v Liptovskom Mikuláši opäť hrozí zrušenie, poslanci za Liptov sú pobúrení

mikulas-skola-polytechnicka Stredná odborná škola polytechnická v Liptovskom Mikuláši je opäť v ohrození. Foto: FB Mesto Liptovský Mikuláš

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Len štyri mesiace vydržal pomyselný „pokoj zbraniam“ v kauze plánovaného rušenia Strednej odbornej školy polytechnickej v Liptovskom Mikuláši. Vedenie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa opätovne pokúša presvedčiť poslancov, aby schválili optimalizačný krok a nechali školu, ktorej kapacita nie je naplnená ani na 50 percent, vyradiť zo školskej siete. Poslanci za liptovský región sú pobúrení a nedávajú si servítku pred ústa.

Na úvod sa vráťme na začiatok leta, kedy žilinská župa prezentovala návrh na zrušenie školy k 1. septembru 2024 a presunutie jednotlivých odborov do troch iných stredných škôl. Poľnohospodárske odbory mali byť presunuté do Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej v Liptovskom Hrádku, potravinárske odbory pod Hotelovú akadémiu v Liptovskom Mikuláši a technické odbory pod Strednú odbornú školu polytechnickú v Ružomberku.


Zrušenie školy síce odporučila komisia školstva, ale krátko po zverejnení jej rozhodnutia vzplanuli na Liptove vášne. Proti zrušeniu sa postavili nielen krajskí poslanci za tento región, ale aj starostovia okolitých obcí či zamestnávatelia v poľnohospodárskej výrobe. „Niektoré podniky sú závislé na ukrajinských dojičkách alebo na rumunských krmičoch. Pani županke odkazujeme, že naše podniky sú schopné a ochotné zamestnať všetkých absolventov mikulášskej polytechnickej školy okamžite,“ vyhlásil predseda Liptovskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.


V priebehu niekoľkých dní sa pod petíciu za zachovanie školy podpísalo niekoľko stoviek Liptákov. „Súčasnú budovu škola získala od Agroinštitútu Nitra, aby primárne slúžila na vzdelávanie v poľnohospodárskych odboroch. Víziou školy vždy bolo prinavrátiť jej renomé z obdobia spred pätnástich rokov a stratégiu chceme postaviť na budovaní trvalo udržateľného poľnohospodárstva, a tým aj sebestačnosti vo výrobe základných potravín v regióne,“ vysvetlil predseda rady školy Stanislav Ferjanc.


O osude školy mali rozhodovať krajskí poslanci na júlovom rokovaní zastupiteľstva, ale nakoniec nemuseli, keďže županka Erika Jurinová stiahla predmetný bod z programu rokovania. „Po prerokovaní s poslaneckými klubmi vidíme, že väčšina poslancov chce zachovať školu v stave prežívania. Uvidíme, ako sa s tým škola bude vedieť v najbližšom čase vysporiadať,“ skonštatovala Jurinová.


Po letných prázdninách prešli z nového školského roka len dva mesiace a návrh na zrušenie školy je na stole opäť. Dôvodová správa k návrhu, ktorý sa objavil v jednotlivých komisiách a po nich by mal zamieriť na rokovanie zastupiteľstva 27. novembra, je takmer do bodky identická ako pri prvom pokuse. K trom už vyššie prezentovaným školám, ktoré by mali „prichýliť“ odbory zo zrušenej školy, pribudla ešte štvrtá a síce Stredná odborná škola stavebná v Liptovskom Mikuláši.


A identická je aj reakcia krajských poslancov za región Liptov – s plánmi na rušenie školy nesúhlasia. „Prečo robia všetko, aby túto školu roztrhali na kúsky, miesto toho, aby sme našli spôsob, ako ju oživiť, podporiť a pomôcť jej? Prečo na získanie peňazí na financovanie tejto školy napríklad nevyužijú podnikateľskú činnosť internátu, kde niekedy fungovalo ubytovávanie aj jedálenské služby? Všetci župní poslanci za mikulášsky okres sme sa už raz museli stavať proti tomuto zrušeniu a robíme to opäť,“ vyhlásil krajský poslanec a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.


Podobný názor vyslovil aj poslanec Tomáš Martaus. „Považujem to za nesmierne nefér voči tisícke ľudí, ktorí podpísali petíciu za zachovanie školy, nakoľko župa túto petíciu vybavila kladne a odkázala, že školu nezruší. Je po voľbách, kampaň politikov skončila a tento bod sa objavuje na rokovaní znova. Považujem doslova za morbídne organizovať v čase, kedy táto škola navštevuje Burzu stredných škôl a pripravuje vlastný Deň otvorených dverí, rokovanie o jej zániku,“ skonštatoval Martaus.

Svoje rozhorčenie podľa vlastných slov tlmočil aj na komisii ŽSK pre regionálny rozvoj, kde sa nenašiel ani jeden člen komisie, ktorý by za zrušenie školy zahlasoval. Dôležitý bude aj postoj komisie školstva, ktorá by k tejto téme mala zaujať stanovisko dnes.


Radoslav Varga