Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Na atletickom štadióne začali s výstavbou krytej tribúny. Kedy ju dokončia?

stadion 13. 11. 2023 Za cieľovom rovinkou sa začalo so zemnými prácami. Foto: Ľubomír Chochula

MARTIN – V týchto dňoch sa na atletickom štadióne pri Spojenej škole začalo so zemnými prácami v rámci výstavby krytej tribúny s patričným zázemím.

Atléti to privítali s nadšením, lebo teraz sú tu namiesto šatní len tri provizórne unimobunky (pre trénerov, chlapcov a dievčatá). Táto investícia pomôže rozvoju športu v meste.

„Sociálne zázemie veľmi potrebujeme, nielen čo sa týka tréningov, ale aj na preteky, lebo atletika nie je napríklad ako futbal, kde hráči odohrajú 90-minútový zápas a potom odídu. Atletické súťaže trvajú niekoľko hodín a jednotliví pretekári majú svoju disciplínu na programe v rôzny čas. Bude to prínosom pre širšie spektrum ľudí, nielen pre atlétov. Štadión vo vyhradenom čase navštevuje verejnosť, chodia sem trénovať hokejisti či hádzanári, pričom po dokončení stavby budú môcť diváci sledovať športové podujatia na krytej tribúne a využívať tieto priestory,“ povedal pre Žilinský Štandard predseda Stredoslovenského atletického zväzu a predseda AK ZŤS Martin Ján Gigac.

V areáli bude po dokončení nová krytá tribúna pre divákov s kapacitou 520 miest, šatne pre pretekárov, trénerov a rozhodcov, klubovňa, sociálne zariadenia, fínska sauna, priestory pre zdravotníkov a antidopingová miestnosť.

V okolí objektu budú chodníky pre peších. Nepôjde však o pôvodný koncept s tribúnou pozdĺž celej cieľovej 100-metrovej rovinky, ale o úspornejší polovičný variant. Ak však zoženú financie, dokončia neskôr aj druhú časť.

Spoločnosť Adifex Žilina vyhrala verejnú súťaž a je dodávateľom výstavby krytej tribúny na atletickom štadióne v Martine. Stavenisko si prevzala 27. októbra a s prácami začala 2. novembra 2023. „Práce budú prebiehať nepretržite aj v zime, s výnimkou Vianočných sviatkov a, samozrejme, s ohľadom na klimatické podmienky. Aktuálne sa uvažuje so zakladaním a realizáciou hrubej stavby (prefa skelet). V prípade ideálnych podmienok je ukončenie diela plánované na február 2025,“ uviedla pre Žilinský Štandard Veronika Rzeszotová zo spoločnosti Adifex.

Investorom je mesto Martin. Doba vyhotovenia je 15 mesiacov, takže vo februári alebo marci 2025 by malo byť dielo odovzdané do užívania.

Túto investíciu podporil Fond na podporu športu dotáciou vo výške 1,1 mil. eur a zvyšok bude financovať mesto Martin. Mestské zastupiteľstvo na októbrovej schôdzi schválilo zobratie si úveru vo výške 5 mil. eur, v rámci ktorého použijú 908 274 eur na financovanie výstavby krytej tribúny so zázemím na atletickom štadióne.

Na tomto štadióne s veľmi kvalitným tartanovým 400-metrovým oválom s ôsmimi dráhami by, teoreticky, keby taká situácia nastala, uznali aj svetový či európsky rekord, nakoľko má na to požadovaný certifikát.

Areál má aj potrebné vybavenie pre sektorové disciplíny ako skok do diaľky, trojskok, vrh guľou, hod diskom, skok do výšky a skok o žrdi. Jediné, čo tam chýba (a markantne už od 2. septembra 2020, keď atletickú dráhu oficiálne otvorili), je patričné zázemie štadióna.

No to sa po dostavbe krytej tribúny zmení. Storočná martinská atletika (prvé atletické preteky v Martine sa konali 20. mája 1923), z ktorej radov vzišlo veľa úspešných športovcov, reprezentantov, účastníkov ME, MS a OH, si dôstojné podmienky naozaj zaslúži.


Ľubomír Chochula