Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Pacientom v kysuckej nemocnici bude slúžiť špičkové CT

53296490487_63570037af_w Čadčianska nemocnica má CT prístroj pre pacientov z Kysúc. Foto: Marek Malina

ČADCA – V Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca odovzdali do užívania komplexne zrekonštruované CT pracovisko a nový CT prístroj.

Pracovisko prešlo kompletnou výmenou elektroinštalácie, urobili novú sieťovú inštaláciu, úpravu rozvodov v podlahe, vymenili podlahovú krytinu a nainštalovali nové znížené stropy. „Okrem toho sa posilnilo chladenie a namontovala sa nová vzduchotechnická jednotka, ktorá zabezpečí výmenu vzduchu nielen v priestoroch CT pracoviska, ale aj v čakárni pre pacientov,“ uviedol riaditeľ nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.

Súčasťou pracoviska je nový špičkový moderný CT prístroj, ktorý využíva aj technológiu umelej inteligencie AiCE-i, ktorá pomáha pri zvýšení kvality obrazu a znížení šumu. „Ten nahradil prístroj, ktorý slúžil pacientom viac ako 12 rokov,“ povedal riaditeľ.

Celkové náklady na vybudovanie pracoviska, stavebné úpravy, prístroj s päťročným pozáručným servisom a mobiliár predstavujú sumu viac ako 900-tisíc eur, Žilinský samosprávny kraj prispel sumou viac ako 80-tisíc eur. Nové pracovisko bude slúžiť pre spádovú oblasť Kysúc, čo je zhruba 120-tisíc obyvateľov.


Pavol Konštiak