Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Rodičom a deťom padol kameň zo srdca, opäť môžu využívať lávku ponad Váh

1 Nová lávka ponad Váh. Foto: obec Strečno

STREČNO – Rekonštrukciu lávky pre peších ponad Váh medzi obcami Strečno a Nezbudská Lúčka, ktorá sa začala koncom marca, dokončili približne s mesačným predstihom. Táto spojnica slúži verejnosti už od 16. novembra.

Potvrdili sa tak slová starostu obce Strečno Dušana Štadániho pre Žilinský Štandard, ktorý už pred mesiacom veril, že stavebné práce na lávke budú ukončené skôr, ako bol dohodnutý zmluvný dátum s dodávateľom (spoločnosť 3 Energy Sk, s. r. o.).

Obyvatelia oboch obcí, rodičia a deti to privítali s úľavou, lebo cestou do práce či školy už nemusia byť odkázaní na náhradné riešenie – plavbu kompou (tá premávala do nedele 19. novembra do 20:00).

Odovzdanie lávky pre peších do užívania je dobrou správou aj pre cyklistov, lebo je súčasťou budúcej cyklotrasy Žilina – Vrútky. Lávka je dlhá 160 metrov a rozšírená o dva metre, aby mohli po nej jazdiť aj cyklisti.

Náklady na rekonštrukciu mosta boli 656 768,63 eura. Nakoľko ide o veľký finančný objem prostriedkov a na obci plánujú aj iné investičné aktivity, na tento účel si zobrali v banke municipálny termínovaný úver. Následne požiadali MIRRI (Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie) o preplatenie nákladov.

Rekonštrukciu lávky realizovali v rámci projektu Zvýšenie prístupnosti a bezpečnosti ku kultúrnym pamiatkam v česko-slovenskom pohraničí a je financovaná z eurofondov (spoluúčasť obce Strečno je vo výške 5 percent). Vedúcim partnerom programu Interreg V-A Slovenská republika-Česká republika je Moravskosliezsky kraj, hlavným partnerom je Žilinský samosprávny kraj a partnerom je obec Strečno.


Ľubomír Chochula