Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Lyžiarska tragédia, pri ktorej zomrel 8-ročný Alex. Mladík pred súdom priznal vinu

sud-lyziar-cadca Na hlavné pojednávanie prišiel nielen obžalovaný Jakub, ale aj obaja rodičia nebohého Alexa. Foto: RV

ČADCA – Napriek tomu, že tohtoročný druhý februárový piatok nemal v kalendári prívlastok „trinásteho“, na jednom zo svahov lyžiarskeho strediska Veľká Rača priniesol obrovské nešťastie, ktoré navždy poznačilo životy dvoch rodín. Mladík Jakub z Terchovej sa na strmej zjazdovke v časti Lalíky nestihol vyhnúť osemročnému Alexovi, ktorého rodine z Trstína sa v okamihu zrútil svet.

Po zrážke v plnej rýchlosti odhodilo Alexovo telo mimo zjazdovku. Aj keď privolaní horskí záchranári ešte malého chlapca prebrali, priviedli k životu a prežil aj letecký prevoz do Univerzitnej nemocnice v Martine, snaha tamojších zdravotníkov už bola márna. Podľa vtedajších vyjadrení hovorkyne martinskej nemocnice bolo dieťa transportované s vážnymi poraneniami, ktoré boli nezlučiteľné so životom.

Po viac ako deviatich mesiacoch od lyžiarskej tragédie sa dnes na čadčianskom pracovisku Okresného súdu v Žiline začalo hlavné pojednávanie s 21-ročným Jakubom, ktorého prokurátor viní z prečinu usmrtenia. Podľa jeho slov v zjazdovom postoji na strmom lyžiarskom svahu neprispôsobil rýchlosť jazdy a nevenoval pozornosť situácii na svahu a zozadu vrazil do pred ním jazdiaceho Alexa.

Okrem obžalovaného prišli do Čadce aj rodičia nebohého Alexa. Tí si museli utierať slzy už vo chvíli, keď prokurátor v rámci obžaloby opisoval detaily zranení, ktorým ich malý syn podľahol. Popri množstve pomliaždenín sa ako fatálne ukázali byť opuch mozgu a úplné prerušenie krčnej miechy. Alex zomrel zhruba deväť hodín po tragickom okamihu.

Podľa Jakubovho obhajcu tragédii predchádzala nešťastná súhra náhod na takmer prázdnom svahu. „Môj klient v prípravnom konaní nenamietal svoje nedbanlivostné konanie. Pán prokurátor však pre neho žiada nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý by bol v rámci generálnej prevencie výstrahou pre ostatných lyžiarov,“ poznamenal obhajca. Doplnil, že podľa jeho klienta došlo k tragédii nielen pre jeho nedbanlivostné konanie a budú žiadať pre Jakuba podmienečný trest odňatia slobody.

Jakub dostal po odznení obžaloby od sudkyne priestor urobiť jedno z vyhlásení o vine či nevine. Jakub sa rozhodol vinu priznať so slovami: „Strašne ma to mrzí, nemôžem v noci spávať a budím sa zo sna.“ Sudkyňa vyhlásenie o vine síce prijala, ale aj vzhľadom na žiadosť pozostalých o vyplatenie 30-tisícovej nemajetkovej ujmy sa pojednávanie nepodarilo zakončiť vyhlásením rozsudku.

Na dnešnom pojednávaní sudkyňa vypočula oboch Alexových rodičov – mamu Anežku aj otca Davida. „Ak by čo len trochu prispôsobil svoju rýchlosť a išiel na tých lyžiach pomalšie, taká tragédia by sa nestala. Možno by Alex utrpel nejaké zranenia, ale určite nie také devastačné,“ vyhlásila smerom k obžalovanému Alexova mama Anežka. Tá v čase zrážky nebola na svahu so svojimi deťmi, keďže dohľadom nad nimi poverila kamarátku Dagmar. Práve ju plánuje sudkyňa vypočuť na ďalšom pojednávaní, ktoré bolo vytýčené na 22. januára.


Radoslav Varga