Výstavba diaľnice D3 na Kysuciach sa predlžuje. Kedy ju konečne dostavajú?

Diaľnica D3, Kysuce Stavba diaľničného privádzača D3 pri Kysuckom Novom Meste. Foto: NDS

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Výstavba úsekov diaľnice D3 na Kysuciach je v nedohľadne. Už v týchto dňoch mali byť úseky vyhotovené a vodiči už mali dávno po diaľnici jazdiť. No nie je to tak, ako by to malo byť.

Intenzita dopravy na Kysuciach je veľmi veľká a je možné, že sa čoskoro ešte zvýši. Poliaci a Česi onedlho dokončia ďalšie úseky rýchlostných ciest, no diaľnica D3 na slovenskej strane tak skoro hotová nebude. Dopravné servisy hlásia kolóny na Kysuciach na dennom poriadku. Stávajú sa tu často dopravné nehody, ktoré sú v niektorých prípadoch aj tragické.

Intenzita dopravy na medzinárodnej ceste je viac ako 20-tisíc áut a kamiónov za deň. V najbližších rokoch sa pritom počet áut z Česka a Poľska ešte zvýši. Podľa informácií z ministerstva dopravy mala byť kysucká diaľnica hotová v rokoch 2031 až 2032. Národná diaľničná spoločnosť zverejnila štúdiu uskutočniteľnosti pre koridor D3 s celkovými investičnými nákladmi 1,27 miliardy až 1,33 miliardy eur vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH).

Pôvodne sa uvažovalo s dokončením chýbajúcich úsekov D3 do roku 2029, dokedy by malo byť možné na tento projekt využiť z nových eurofondov 770 miliónov eur. „Termíny dokončenia budú musieť byť témou ďalších rokovaní s Európskou komisiou, čo otvára príležitosť na hľadanie riešení, ktoré výrazne neovplyvnia termíny, no pomôžu návratnosti projektov,“ informoval na svojom portáli Útvar hodnoty za peniaze.

Je treba podotknúť, že diaľnica D3 patrí medzi najvyššie dopravné priority. O tom je tiež presvedčený aj bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť. Podľa neho dokončenie kysuckej diaľnice napreduje podľa plánu. Skupina zložená zo zástupcov ministerstva dopravy, Národnej diaľničnej spoločnosti, Žilinského samosprávneho kraja, zástupcov lokálnych samospráv a Európskej komisie a miestnych aktivistov zasadá pravidelne v dvojmesačných intervaloch a jej úlohou je monitorovať celý proces prípravy a výstavby a okamžite riešiť a reagovať na prípadné problémy. „Pri realizácii projektu bol dosiahnutý významný pokrok a kysucká diaľnica D3 by mala byť odovzdaná do užívania v polovici roka 2029,“ uviedol Kmeť.

Nový minister dopravy Jozef Ráž sa stretol s predstaviteľmi samospráv, aby prediskutovali problém výstavby časti diaľnice na Kysuciach. „Prijal nás u seba nový minister dopravy Jozef Ráž, ktorý jednoznačne potvrdil prioritu výstavby diaľnice D3. Oboznámil prítomných s prípravou legislatívy na zrýchlenie výstavby diaľnic a rýchlostných ciest. Samosprávy sú pripravené pomôcť a ponúkajú súčinnosť pri urýchlení procesov počas príprav a realizácie stavebných konaní,“ prezradil nám poslanec Národnej strany a starosta kysuckej obce Skalité Jozef Cech.

Stretnutie s ministrom dopravy však nebolo posledné, podľa informácií Žilinského Štandardu by sa ďalšie malo konať 30. novembra.


Ďalšie články