Žilinská bojovníčka by si rada na stupňoch víťazov zaspievala slovenskú hymnu

MMA, ERdélyiová Eva Erdélyiová je úspešná žilinská bojovníčka: Foto: archív EE

ŽILINA – Minuloročná vicemajsterka sveta v MMA 19-ročná Eva Erdélyiová je v príprave na juniorské majstrovstvá Európy, ktoré sa v marci tohto roku uskutočnia v srbskej metropole Belehrad.

Vlani členka klubu Wolf Pride Gym MMA Žilina absolvovala až dva svetové šampionáty v juniorskej kategórii. V oboch štartovala v bantamovej váhe (do 61,2 kg). Na tom prvom v Belehrade, ktorý presunuli pre covid z roku 2022 na jar 2023, porazila všetky súperky okrem víťaznej Fínky (Sani Brannforsová). Vybojovala si tak svoju prvú veľkú medailu na medzinárodnej scéne, ktorá mala strieborný lesk.

Pozíciu vicemajsterky sveta chcela obhájiť v novembri 2023 v hlavnom meste Albánska v Tirane, kde sa konali JMS v riadnom termíne, ale po prehre s neskoršou víťazkou (Ines Boulabarjová z Belgicka) obsadila tretie miesto.

„Bolo to sklamanie, chcela som zvíťaziť. Mrzí ma, že som nevyužila svoju silnú stránku (postoj) a naopak som sa nechala súperkou premôcť v tom, na čom musím ešte popracovať (wrestling). Momentálne trénujem deväťkrát týždenne s ambíciou byť čo najlepšie pripravená na juniorské majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať od 29. marca do 6. apríla 2024 v Belehrade. Bola by som veľmi šťastná, keby som si na stupni víťazov mohla vypočuť a zaspievať slovenskú hymnu,“ povedala pre Žilinský Štandard Eva Erdélyiová, ktorá na prvý tohtoročný súboj v MMA nastúpi 10. februára v Rakúsku.

Ten zatiaľ posledný zápas (nie v MMA, ale v K1) absolvovala 30. decembra minulého roka na najprestížnejšom, raz ročne organizovanom postojárskom podujatí v Českej a Slovenskej republike. Vtedy v pražskej Lucerne nastúpila proti viacnásobnej juniorskej majsterke sveta v K1 Češke Eliške Zemanovej.

„Bol to neskutočný zážitok. Napriek tomu, že som podľa rozhodcov prehrala, tak som si to tam užila,“ dodala pre Žilinský Štandard Erdélyiová, ktorá zo všetkých bojových športov najviac inklinuje k MMA.

Tomuto športu sa venuje päť rokov. Začiatky neboli jednoduché, ale dnes na to už len s úsmevom spomína. Váži si, že obaja rodičia, s ktorými býva v obci Pšurnovice pri Bytči, ju v snažení podporujú a vytvárajú jej dobré podmienky, aby mohla rozvíjať svoj talent a svoju osobnosť. Má veľký potenciál a chuť sa zlepšovať, je ctižiadostivá, ambiciózna a pritom nezanedbáva ani vzdelanie.

Navštevuje Súkromné bilingválne gymnázium na Oravskej ulici v Žiline, kde jej vyšli v ústrety a umožnili jej individuálny študijný plán. V aktuálnom školskom roku ju čakajú maturity aj prijímacie skúšky na vysokú školu. Rada by študovala odbor zubné lekárstvo.

Športový domov má v Žiline. Najviac spolupracuje s hlavným trénerom Tomášom Melišom, no má špecialistov na kopy a boj na zemi, ako aj na klasický box, kde jej Martin Ozaník a Martin Leško pomáhajú ešte lepšie zvládnuť techniku a dynamiku úderov. Jej športovými vzormi sú Ír Conor McGregor, Rus Chabib Nurmagomedov a Tomáš Meliš.


Ďalšie články