Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Zmodernizovaný vnútroblok pred „čínskym múrom" najskôr potešil, no teraz je terčom kritiky. Prečo?

vnutroblok, Vlčince, Žilina Blato a kaluže v tomto období skôr odpudzujú ako priťahujú Žilinčanov na návštevu zmodernizovaného priestoru medzi panelákmi na Vlčincoch. Foto: Ondrej Šoška

ŽILINA – Na najväčšom žilinskom sídlisku Vlčince sa v zmodernizovanom vnútrobloku objavili nedostatky, ktoré iritujú obyvateľov.

Tí boli spočiatku spokojní, lebo revitalizáciou vnútrobloku medzi ulicami Slovanská a Tulská vznikol kvalitný verejný priestor, ktorý má slúžiť všetkým vekovým generáciám. Vďaka tomuto projektu sa daný priestor zatraktívnil, je tu viac zelene a lepšie možnosti na oddych, zábavu a trávenie voľnočasových aktivít. No občania boli spokojní len dovtedy, kým sa neobjavili nedostatky, ktoré sa nedajú prehliadnuť.

Napríklad pán Richard na sociálnej sieti ironicky poďakoval firme, ktorá realizovala revitalizáciu vnútrobloku pred „čínskym múrom“ a ktorá podľa neho odviedla „výbornú“ prácu. Lebo po každom daždi, ako uviedol vo svojom statuse, je plocha za státisíce eur nepoužiteľná.

Žilinský Štandard požiadal o stanovisko mestského poslanca za Vlčince Ondreja Šošku. „Veľmi nás potešilo, že sa na Vlčincoch podarilo opraviť ďalší vnútroblok, ale, žiaľ, realizácia dopadla zle, hlavne čo sa týka odvodnenia, preto sa tam vytvárajú kaluže a blato, čo nás mrzí. Je to škoda, lebo sa tam nachádzajú pekné detské prvky, ihriská so šetrným povrchom ku kĺbom, dá sa tu hrať basketbal, volejbal, šach, petang, súčasťou priestoru sú aj trampolíny, preliezky,“ uviedol.

Dodal, že chybu napravia. „Chápem, že ľudia kritizujú tie nedostatky. Kontaktovali sme primátora, ktorý nám odpísal, že mesto bude tento problém riešiť, bude to reklamovať u stavebnej firmy, aby tie chyby, hneď ako to klimatické podmienky dovolia, opravila. Teda aj problém s podmáčaním terénu na niekoľkých miestach, kde sa zrealizuje odvodnenie priestoru,“ povedal pre Žilinský Štandard člen MsZ Žilina a bývalý reprezentant v basketbale Ondrej Šoška.

Je predpoklad, že po odstránení všetkých nedostatkov bude tento priestor opäť navštevovaný Žilinčanmi a hlavne obyvateľmi mestskej časti Vlčince. Vnútroblok má totiž veľa atrakcií. Športovcov poteší nová bežecká dráha v dĺžke 130 metrov, dva nové basketbalové koše, stôl na stolný tenis, dva šachové stoly a petangové ihrisko.

Pre deti a mládeže sú tu dve ihriská s bezpečnostným odpruženým povrchom a štyri drevené veže. Okrem toho tu vznikli nové chodníky, obnovili sa športové asfaltové plochy a doplnil sa drobný mobiliár. Veľký dôraz sa kládol na výsadbu zelene. Rekonštrukcia trvala rok a dokončili ju v októbri 2023.

Celkové náklady na realizáciu projektu boli viac ako 730-tisíc eur. Na tento účel získala žilinská samospráva nenávratný finančný príspevok z IROP v hodnote necelých 574-tisíc eur a zvyšok dofinancovala z vlastných zdrojov.


Ľubomír Chochula