Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Čo je toto za zimu? Mrazivých dní je ako šafranu, zato už máme jarné teploty

Žilina V Žiline sa v aktuálnej zime dlho zo snehovej pokrývky netešili. Foto: Mesto Žilina/Facebook

ŽILINA – Doterajší priebeh zimy sa nevymyká trendu posledných rokov. Naopak, potvrdzuje sa fenomén, že zimy sú čoraz miernejšie aj v regiónoch severného Slovenska.

V aktuálnej zime sa možno ešte v zvýraznenejšej forme potvrdili trendy vo vývoji niektorých meteorologických prvkov, ktoré sme zaregistrovali približne v posledných desiatich rokoch.

„V zime je to predovšetkým dosť výrazné a rýchle striedanie odlišných teplotných podmienok, pričom obdobia, keď je nadpriemerne teplo, sú v prevahe v porovnaní s obdobiami s výskytom aspoň trochu silnejších mrazov. Aj v prírodných podmienkach severného Slovenska začína byť teraz v každej zime problémom neprerušený výskyt snehovej pokrývky v bežne obývaných oblastiach aspoň niekoľko týždňov po sebe. Alebo v stredných horských polohách aj v nadmorských výškach tesne pod 1000 metrov neprerušený výskyt snehovej pokrývky aspoň v zimných mesiacoch,“ uviedol pre Žilinský Štandard klimatológ zo Slovenského hydrometeorologickom ústavu v Bratislave Pavel Faško.

Globálne otepľovanie je realitou. Zimy, keď v horských strediskách stačil na poriadnu lyžovačku len prírodný sneh, keď vám aj v nižšie položených oblastiach pri prechádzke prírodou vŕzgal sneh pod nohami, keď bola súvislá snehová pokrývky na dosť dlhú dobu a keď vám mráz často počas decembra, januára a februára vyštípal líca, sú minulosťou. Priebeh doterajšej zimy to potvrdzuje.

„Napríklad aj v Oravskej Lesnej po nádejne sa vyvíjajúcich snehových podmienkach na konci novembra a v priebehu decembra sa na začiatku tohtoročného januára snehová pokrývka prechodne roztopila. V ešte nižších nadmorských výškach, napríklad na letisku v Dolnom Hričove, zaznamenali od 1. 1. 2024 do 7. 2. 2024 iba šesť dní so snehovou pokrývkou. V Žiline bolo v doterajšom priebehu aktuálnej zimy (od 1. 12. 2023 do 6. 2. 2024) päť dní, keď maximálna denná teplota vzduchu dosiahla viac ako plus 10 °C,“ dodal pre Žilinský Štandard Faško.

V Žiline bolo doteraz v zimnej sezóne 2023/2024 len deväť dní s celodenným mrazom a najnižšia teplota vzduchu tu počas aktuálnej zimy klesla iba na na -12,6 °C (10. 1. 2024). A nič nenasvedčuje tomu, že by sa tieto ukazovatele mali v najbližšej dobe zmeniť.


Ľubomír Chochula