Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Mimoriadna situácia v súvislosti so zosuvom pôdy v Žiline stále platí

foto Mimoriadna situácia v súvislosti so zosuvom pôdy v Žiline naďalej trvá. FOTO: Mesto Žilina

ŽILINA – Mimoriadny stav vyhlásený v súvislosti so zosuvom pôdy v mestskej časti Žilina – Bytčica stále platí. Rozhodol o tom krízový štáb, ktorý zasadal v pondelok na Mestskom úrade v Žiline.

V mestskej časti Žilina – Bytčica v dôsledku nadpriemerných dažďových zrážok počas posledných dní došlo k výraznému zosuvu pôdy v časti účelovej poľnej cesty nad diaľničným privádzačom D1 Lietavská Lúčka – Žilina. V dôsledku uvedenej skutočnosti vzniklo riziko deformácie svahu a ďalšieho zosuvu pôdy na privádzač. Mesto Žilina preto vyhlásilo v piatok 9. februára o 18:00 mimoriadny stav, ktorý trvá do odvolania.

Cestná komunikácia zostáva neprejazdná. Počas víkendu sa v danej lokalite realizovali všetky neodkladné technické a stavebné opatrenia, aby sa zabránilo ďalšiemu zosuvu pôdy. Úpravy účelovej cesty prebiehali už od sobotňajšieho rána. Vytvoril sa žľab na odvádzanie povrchovej vody, prekryli sa trhliny a prepadliny a vyplnili sa zeminou. „Počas víkendu sa zrealizovali neodkladné opatrenia na zabezpečenie riešenia havarijného stavu daného úseku. Situáciu neustále monitorujeme,“ vysvetlil Róbert Hájka, vedúci oddelenia dopravy mesta Žilina.

Mimoriadny stav trvá do odvolania a na miesto udalosti naďalej platí zákaz vstupu. Samospráva bude verejnosť informovať o ďalších skutočnostiach. 


Pavol Konštiak