Martinská MHD oslavuje míľnik: Odviezla už 10 miliónov ľudí. Kedy budú nové zastávky a nové depo?

MHD Martin Otoč autobusov MHD vo Vrútkach pri železničnej stanici sa čoskoro zmení. Foto: Ľubomír Chochula

MARTIN – Počet pasažierov prepravených v autobusoch spoločnosti Dopravného podniku mesta Martin presiahol v januári tohto roku desať miliónov.

Spoločnosť DPMM, ktorej stopercentným vlastníkom je mesto Martin, prevádzkuje od 1. januára 2022 MHD v Martine, vo Vrútkach a v priľahlých obciach. Jubilejnou 10-milióntou pasažierkou bola Martinčanka Dana Cikhartová, ktorá 27. januára o 10:30 nastúpila do autobusu číslo 10 na zastávke pri OC Campo di Martin, pričom v ten deň cestovala spojmi DPMM celkovo trikrát.

Od prevádzkovateľa martinskej MHD dostala pri tejto príležitosti darček v podobe ročného cestovného lístka a od mesta Martin víkendový pobyt pre dve osoby.

„Počet cestujúcich kontinuálne stále stúpa. To, že sa nám za také krátke obdobie (dva roky a jeden mesiac) podarilo previezť toľko pasažierov, nás veľmi teší,“ povedal pre Žilinský Štandard riaditeľ DPMM Ján Slamka.

Martinský dopravný podnik chce v súčinnosti s mestom ešte viac zatraktívniť cestovanie autobusmi MHD. Uvažuje sa o výmene zastávok, čo však závisí od finančných prostriedkov.

„V tomto roku chceme začať s modernizáciou desiatich zastávok, ktoré budú vybavené elektronickou tabuľou s reálnymi príchodmi a odchodmi autobusov, ako aj technológiou antivandal. Budú tam bezpečnostné kamery, bude sa tam dať nabiť naša čipová karta, ale aj mobil,“ uviedol pre Žilinský Štandard Slamka.

Ako prvú by mali začať opravovať zastávku pri železničnej stanici vo Vrútkach, kde je otoč autobusov. V rámci tejto rekonštrukcie skultúrnia aj okolitý priestor, aby vyzeral ako dôstojný prestupový bod pri cestovaní.

„Už sme podpísali zmluvu so spoločnosťou ŽSR a ideme spúšťať verejné obstarávanie na zhotoviteľa. Chceme realizáciu diela dokončiť do 1. júla 2024, teda do termínu spustenia integrácie Turca verejnej dopravy, čo má v pláne Žilinský samosprávny kraj. Pri tejto príležitosti pripravíme aj nový cestovný poriadok, ktorý bude ešte viac ústretovejší k pasažierom,“ dodal pre Žilinský Štandard riaditeľ DPMM.

Martinská MHD je ekologická, autobusy sú nové, moderné (zelená farba pôsobí príjemne) a jazdia na pohon CNG (stlačený zemný plyn). Zatiaľ sa používa 35 autobusov, ale v pláne je nákup ďalších dopravných prostriedkov. Nie preto, že by uvedený počet nestíhal naplniť požiadavky cestujúcej verejnosti, ale aby sa záťaž rovnomernejšie rozložila a autobusy mali potom dlhšiu životnosť.

Veľkou výzvou je pre DPMM výstavba depa, lebo súčasné provizórium na parkovisku v mestskej časti Podháj je len dočasným riešením. No so stavbou depa v južnej časti mesta, kde má spoločnosť aj svoje sídlo, sa po potrebných úkonoch začne najskôr až v roku 2025.


Ďalšie články