Havarijný stav strechy martinského zimného štadióna musia opraviť, ťaží ju 153 ton zbytočného materiálu

zimak, štadion, martin Strecha martinského zimného štadióna potrebuje opravu. Foto: Igor Pĺž

MARTIN – Na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo v stredu 14. februára vo veľkej zasadačke mestského úradu, poslanci rokovali o tom, ako zachrániť zimný štadión, ktorý je v havarijnom stave.

V dvojhodinovej diskusii k bodu, či mesto Martin podá žiadosť o poskytnutie príspevku v rámci programu Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia športovej infraštruktúry na základe výzvy č. 2023/001 Fondu na podporu športu na projekt Rekonštrukcia a stavebné úpravy strešného plášťa zimného štadióna v Martine, odzneli celkom zaujímavé informácie.

Napríklad vykonanou sondážou zistili, že rekonštrukčné práce strešného plášťa v roku 2002 neurobila jedna firma tak, ako deklarovala zmluva s mestom.

„Preto je to teraz tak akútne, že zo strechy nebolo vtedy odstránených 153 ton materiálu, ktorý sa tam nachádza. A hrozí, že ak sa to nebude riešiť, a bola by preťažená nosnosť strechy, tak zimný štadión by sme museli úplne zatvoriť,“ povedal riaditeľ Správy športových zariadení mesta Martin a bývalý atlét Štefan Balošák, ktorý sa dvakrát zúčastnil na olympijských hrách.

Táto informácia niektorých poslancov vydesila, no martinský primátor ich upokojil, že statika strechy je zatiaľ v poriadku.

„Prvý posudok na statiku som nechal urobiť zhruba pred tromi rokmi na nosnosť strechy. Je garancia, že pokiaľ na nej bude hoci aj meter snehu, tak ho netreba zhadzovať, čo sa týka bezpečnosti. Teraz sme požiadali, aby sa urobil kompletný statický posudok na celý štadión, či je ho možné rekonštruovať. Áno, zimný štadión a tribúny sa v minulosti stavali kostrbato, zdravý rozum to nepochopí, ale to je história. My sme do zimného štadióna vstúpili rekonštrukciou šatní za zhruba 890 000 eur a podarilo sa nám dokončiť aj tréningovú halu,“ uviedol primátor Ján Danko.

Návrh o predloženie žiadosti o grant podporila aj bývalá atlétka, štvornásobná olympijská účastníčka, mestská poslankyňa Lucia Hrivnák Klocová.

„Nerozdeľujme športy na populárne a nepopulárne. Každý šport si zaslúži podporu. Ak máme výzvu na opravu nejakého športoviska, mali by sme do toho ísť. V ostatných piatich rokoch sa tu v Martine urobilo veľa roboty v rozvoji športu a športovísk. Mali by sme v tom pokračovať,“ vyjadrila sa Hrivnák Klocová.

Poslanci napokon 22 hlasmi návrh schválili (proti bol len jeden člen MsZ Marek Belák). Mesto Martin sa tak zapojí do výzvy, ktorá bola zverejnená 15. novembra 2023, pričom posledný dátum na podanie žiadosti je 29. február 2024. Schvaľovať ich budú najneskôr v máji tohto roku.

Celkovú hodnotu projektu predstavujú oprávnené výdavky vo výške 1 507 901,75 eura. Požadovaná spoluúčasť mesta je 30 percent oprávnených výdavkov, teda 452 370,53 eura. Výška príspevku z Fondu na podporu športu je 1 055 531,22 eura. Prípadné neoprávnené výdavky budú hradené z rozpočtu mesta Martin. Konečný termín čerpania príspevku a realizácie projektu je 31. december 2026.

Martinské mestské zastupiteľstvo ešte na tento účel schválilo vzatie si úveru vo výške maximálne 470 000 eur.


Ďalšie články