Tipy na víkend: Valentín na Lietavskom hrade, Nízkotučný život v Žabokrekoch, rozprávka na Orave

Lietavský hrad Príďte si na Lietavský hrad užiť Valentína. Foto: Pavel Turčány

ŽILINA – Ak neviete čo s voľným časom počas víkendu, ak rozmýšľate, kde by ste sa mohli vybrať, možno vás bude inšpirovať naša ponuka v rámci Žilinského kraja.

VALENTÍN NA HRADE

Združenia na záchranu Lietavského hradu organizujú už 16-krát tradičnú benefičnú akciu Valentín na Lietavskom hrade – aj pre nezamilovaných. Podujatie sa uskutoční v sobotu 17. februára so začiatkom o 11:00.

Návštevníci si budú môcť pri tejto príležitosti pozrieť v expozícii ukážky a výklad o dobových zbraniach od členov Spolku sv. Šebastiána. A to v dobovom oblečení s funkčnými replikami zbraní, ktoré sa kedysi na hrade naozaj používali.

Na nádvorí hradu bude za dobrovoľný príspevok, ktorý poslúži na opravy hradu Lietava, pripravené aj občerstvenie – domáce grilované klobásy, čaj, rum, varené víno. Nebude chýbať ani tombola. Organizátori ešte uvádzajú, aby návštevníci, pokiaľ môžu, používali vlastné hrnčeky, aby sa nevytváral zbytočný odpad, pričom v duchu tradície sa nikto neurazí, ak niektorí z nich donesú aj koláče a ponúknu ďalších.

Vzhľadom na náročnejší terén sa odporúča zobrať si turistické paličky, dobré topánky a teplé oblečenie. Samozrejme, že sa neoplatí podceniť ani pitný režim. Vítaní na podujatí budú aj psíčkári. Vstup na akciu je bezplatný.

NÍZKOTUČNÝ ŽIVOT

Počas víkendu sa v Kultúrnom dome v Žabokrekoch uskutočnia dve premiéry predstavenia Nízkotučný život. Aj v sobotu, aj v nedeľu sa program začína o 17:00. Je to príbeh z redukčného sanatória, do ktorého si prichádzajú zlepšiť postavu tri ženy: redaktorka vydávajúca populárne náučné knihy, poslankyňa parlamentu trpiaca bulímiou a kazateľka Cirkvi konzumu posledných dní.

Dámy majú pár kíl navyše, ale v živote im aj čosi chýba – možno tolerancia, vzdelanie a láska. Cez vtipné príbehy protagonistiek sa postupne odhaľujú ich životy a problémy doby, v ktorej žijeme. Skvelé herecké výkony sú zárukou toho, že návštevníci budú z divadla odchádzať ľahší o niekoľko kilogramov smiechu.

Lístky na predstavenie sa budú predávať na mieste, vstupné je 3 eurá, študenti zaplatia 1 euro. Predstavenie je vhodné pre deti od 15 rokov. Podujatie usporiada Žabokrecké ochotnícke divadlo.

ZABER A MAKAJ!

Vo veľkej dvorane KDAH v Ružomberku sa v nedeľu 18. februára bude konať pesničkové predstavenie Zaber a makaj! (o 18:00), v ktorom sa Smejko, Tanculienka aj Huncúlik rozhodnú urobiť niečo pre svoje zdravie a začnú poctivo cvičiť. Teda okrem Smejka.

Tanculienka aj Huncúlik budia spachtoša Smejka budíčkovou pesničkou Dobré ráno aj známou Hej rup, do toho!. Vzápätí ale zistia, že sa im Smejko riadne vykŕmil. Chcel by len jesť a jesť, napríklad aj s pesničkou Mňamiky mňam. Ani za svet sa mu nechce cvičiť, lebo ho priľahla Lemra lenivá.

Najradšej by spal na peci ako Pecivál. Ale čo z toho, keď Smejka ešte zabáva aj mobil a večne doň, namiesto cvičenia, hľadí. Tanculienka s Huncúlikom s ním už nemajú trpezlivosť a mobil mu vezmú. To sa už unavenému Smejkovi sníva sen o Vlkovi a mackovi, ktorí pretekajú v lesnom behu.

Po prebudení sa Smejko konečne spamätá. Prizná, že už nie je malý Drobec a začne poriadne cvičiť na hit macka Duška: Vydržíš viac. Všetci sú radi, že Smejka konečne presvedčili a zatancujú si spolu Šeja hoja. Ku športovaniu však netreba vždy posilňovňu. Niekedy stačí aj obyčajný bicykel, alebo tancovanie z radosti na pieseň Tancuj tancuj. Dôležité je vydržať aspoň rok, ako nám pripomenie pieseň Zaber a makaj.

POM POMOVE ROZPRÁVKY

V Dome kultúry v Námestove sa v nedeľu uskutoční podujatie Pom Pomove rozprávky (o 16:00). Kto je Pom Pom? Občas vyzerá ako brmbolec, občas ako parochňa a občas ako klbko vlny. Dievčatku Babuli stihne cestou do školy predstaviť Artúra Buchtu, Gumovacieho pavúka aj Hodinovú Skočpružinu, ktorá sa záhadne stratí z vežových hodín.

Celé mesto preto žije v popletenom čase, až kým sa Pom Pom s Babuľou nerozhodnú nájsť riešenie. Pom Pomove rozprávky sú kultovým dielom maďarského autora Istvána Csukása. Sú známe originálnou fantáziou, láskavým humorom, podporou priateľstva a nezdolným optimizmom, že všetko v živote sa dá napraviť, len treba nájsť spôsob ako.

Obyčajné dievčatko Babuľa spozná neobyčajné veci vďaka kamarátovi Pom Pomovi, ktorý ju cestou do školy prenesie do farebného sveta.

Dramatizácia režiséra Petra Palika spája viaceré rozprávky do jedného pútavého dobrodružného príbehu. Niektoré z postáv spoznajú deti v okúzľujúcej bábkovej podobe a celý vizuál rozprávky je vďaka výtvarníčkam Nadi Salbotovej a Martine Fintorovej veľmi pôsobivý. Zážitok dopĺňajú piesne hudobníkov Martina Geišberga a Daniela Špinera.

Každý účastník podujatia musí mať zakúpenú platnú vstupenku bez ohľadu na vek. Cena vstupeniek je rovnaká 12 eur pre deti aj dospelých.


Ďalšie články