Kozmetika s nebezpečnými baktériami: Skontrolujte si hlavne krémy na pleť

Ekzém Niektoré krémy môžu spôsobiť aj alergickú reakciu či začervenanie. Foto: Istock

Úrady varujú pred ďalšou nebezpečnou kozmetikou. Upozorňujú na ňu krajiny Európskej únie v rámci zdieľaného bezpečnostného systému. Kozmetika sa môže nachádzať aj v našich predajniach a spôsobuje začervenanie, svrbenie či alergickú reakciu.

Na závadné produkty upozornil Úrad verejného zdravotníctva, ktorý informácie prebral z európskeho systému Safety Gate/RAPEX. Ten slúži na výmenu informácií o škodlivých nepotravinových výrobkoch.

Podľa dostupných informácií sa výrobky objavili aj u našich susedov v Rakúsku a Česku, zachytili ich aj kontrolné úrady vo Francúzsku, Nemecku a Rumunsku.

V niektorých prípadoch ide o baktérie, ktoré nemajú v kozmetike čo hľadať, napriek tomu sa v nej nachádzajú. Podľa odborníkov ide o Bacillus cohnii, Bacillus subtilis či Bacillus thuringiensis, ktorá sa využíva pri výrobe pesticídov a produkcii geneticky modifikovaných rastlín. To môže spôsobiť začervenanie, škvrny či silné kožné reakcie.

V určitých prípadoch môžu závadné produkty spôsobiť aj alergické reakcie, najmä pokiaľ je v nich prítomná látka hydrochinón. Kompletný zoznam nebezpečných produktov si môžete skontrolovať priamo tu.


Ďalšie články