Vybudujú v Turci Národné centrum plaveckých športov? Rozhodnú poslanci

štúdia, národné plavecké centrum, martin Štúdia Národného plaveckého centra v Martine. Zdroj: Mesto Martin

MARTIN – Jedným z nosných bodov pripravovaného zasadnutia mestského zastupiteľstva 29. februára bude projekt Národného centra plaveckých športov Pavla Šteinera v Martine.

Mesto Martin a Slovenská plavecká federácia naplánovali a začali prípravu zámeru výstavby Národného centra plaveckých športov v Martine, ktoré bude niesť meno výnimočnej osobnosti, Pavla Šteinera. Ide o bývalého československého olympionika v plaveckých športoch, významného slovenského kardiochirurga a vysokoškolského pedagóga, ktorý športovo aj pracovne pôsobil v Martine.

„V súčasnosti je jedinečná príležitosť eliminovať faktory neúspechu predchádzajúcich zámerov. A to vo výstavbe na vlastných pozemkoch a možnosťou financovania z čerpania európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) na roky 2021 – 2027, kde je možné využiť finančné prostriedky určené pre UMR (územie udržateľného mestského rozvoja), ktoré by pokryli 50 % nákladov na výstavbu. O druhých 50 % chce mesto Martin v spolupráci so SPF požiadať Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR a vládu SR,“ uviedol splnomocnenec SPF pre výstavbu NCPŠ PŠ v Martine Branislav Hakel.

Na zasadnutie MsZ je pozvaný aj prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek, ktorý bude poslancov i verejnosť informovať o tom, aký dôležitý je tento projekt. Pred samotným hlasovaním odprezentujú štúdiu výstavby a uskutočniteľnosti plaveckého centra v Martine autori návrhu Jánom Gustiňákom, Miroslavom Kováčikom a Pavlom Ladňákom.

V pléne sa očakáva veľká diskusia na túto tému, pričom výsledok hlasovania mestských poslancov, ktorí rozhodnú, či podporia výstavbu tohto centra alebo nie, je v tejto chvíli neistý.

Nie je to prvý pokus o realizáciu plaveckého centra, ktoré by nahradilo súčasné zastaralé, viac ako 50-ročné mestské plavecké zariadenia (krytá plaváreň a letné kúpalisko sú už na hranici projektovanej životnosti). Napr. pred komunálnymi voľbami v roku 2018 uzrela svetlo sveta štúdia martinského Aquacentra, ktorá sa však z roviny teórie nikdy neposunula do procesu realizácie. Vtedy tento zámer mesta stroskotal na financovaní a vysporiadaní pozemkov.

Teraz je oveľa väčšia šanca nový projekt s rozpočtom približne 20 miliónov eur dotiahnuť do úspešného konca, ale na to musí byť vôľa mestského zastupiteľstva.


Ďalšie články