Futbalová rozprávka sa skončila, Šošoni zostali na štíte Dánov po penaltách, nepostúpili do štvrťfinále a neprepísali svoju históriu

MŠK Žilina, futbal, KOdaň Žilinčan Basirou Badje v súboji s dánskym protihráčom v osemfinále LM. Foto: MŠK Žilina - Daniel Stehlik, cvaksk.sk

ŽILINA – Osemfinálový zápas play-off mládežníckej Ligy majstrov medzi domácim MŠK Žilina a FC Kodaň sledoval na vypredanom štadióne pod Dubňom aj Žilinský Štandard. O víťazovi zápasu, v ktorom boli v riadnom hracom čase jasne lepším tímom domáci hráči, rozhodol až penaltový rozstrel. A v ňom boli šťastnejší Dáni.

V skvelej futbalovej atmosfére sa tento duel začal nečakane veľkou príležitosťou Šošonov na otvorenie skóre. Už v 52. sekunde nariadil hlavný rozhodca z Holandska po faule na domáceho Sauera pokutový kop v prospech MŠK. A sám faulovaný hráč si zobral zodpovednosť na svoju nohu, ale strela po zemi sa mu vôbec nevydarila a bola to skôr malá domov pre dánskeho gólman Buura.

Gólový účet tak otvorili Dáni. V 6. min sa Hőjlund neunáhlil v šestnástke Žiliny, uvidel voľného spoluhráča, ktorému posunul loptu a najlepší kanonier Dánov Chiakha potvrdil svoje kvality, keď technickou strelou vymietol pavučiny v pravom rohu Badžgoňovej brány – 0:1.

Hostia sa však z vedenia dlho netešili, lebo v 10. min Badje prihral na hranicu malého vápna v pokutovom území Dánov Sauerovi, ktorý sa v tej situácii výborne zorientoval a vyrovnal na 1:1.

V 17. Kóša peknou strelou natiahol brankára Kodane, ale ten zachránil svoj tím od ďalšej pohromy. V 27. min. sa Sauer dostal k zakončeniu, ale nemieril presne. Medzitým na tribúnach išla jedna vlna za druhou. Fanúšikovia si užívali zápas a povzbudzovali Šošonov, ako sa patrí.

V 38. min vyskúšal Németh pozornosť žilinského brankára, ktorý s pokusom do stredu bránky nemal problém. O pár sekúnd neskôr kontroval na opačnej strane Sauer, ale bola to len propagačná strela.

Aj po zmene strán bola Žilina lepším a aktívnejším tímom. V 56. min sa domáci hráči i publikum žiadali penaltu po zákroku dánskeho obrancu na útočiaceho Vaľka, ale píšťalka rozhodcu zostala nemá. V 62. min vystrelil Šamaj nad dánsku bránku a o dve minúty neskôr hlavičkoval Sauer tiež nad brvno. Presnú mušku nemal v 75. min ani Hranica. V 82. min visel gól v dánskej siete ako na vlásku, ale v tej chvíli si Šťastena obliekla dánsky dres, svoj tím dobrými zákrokmi udržal nad vodou ochranca hosťujúcej svätyne. Obecenstvo vycítilo, že dánske mužstvo je vykoľajené z výkonu a nasadenia Šošonov, ktorých hnalo ešte viac do ofenzívy.

V 88. min vyrazil Buur s veľkou námahou prudkú strelu Sauera na roh, hralo sa iba na jednu bránku, hostia už len bránili remízu, čo sa im aj podarilo. Žilina v riadnom hracom čase dominovala, o čom svedčí počet striel 21:3 v prospech MŠK Žilina.

MŠK Žilina vs. FC Kodaň 1:2 po penaltovom rozstrele, polčas 1:1. Góly: 10. Sauer – 6. Chiakha. Penaltový rozstrel: Birch – 0:1, Mynář – 1:1, Tchicamboud – 1:2, Vaľko – 1:2 (žrď), Németh – 1:3, Pekelský – 2:3, Blicher – 2:4, Atanasejevič – 2:4 (strela do brankára). Počet divákov: 10 785, vypredaná plná kapacita štadióna a rekord v Žiline na mládežníckom zápase!

Žilina: Jakub Badžgoň – Michal Minář, Tomáš Jaššo (kapitán), Adam Oravec – Timotej Hranica, Samuel Šamaj, Adama Drame, Basirou Badje – František Kóša, Mário Sauer, Vladimír Vaľko. Tréner: Ivan Belák.

Striedania: 66. odišiel Dramme, prišiel Atanasejevič, 76. odišiel, prišiel Pekelský, odišiel Hranica, prišiel Pališčák. 89. odišiel Šamaj, prišiel Stručka.

Kodaň: Buur – Bidstrup, Olsson (kapitán), Halsgaard, Blicher – Németh, Birch, Hőjer – Chiakha, Hőjlund, Gudmundsson. Tréner: Bisgaard.

Striedania: 69. odišiel Gudmundsson, prišiel Risnüs, odišiel Hőjlund, prišiel Jőnsson, 85. odišiel Hőjer, prišiel Tchicamboud.

Žilinskí mládežníci pred dvomi rokmi v osemfinále Ligy majstrov nestačili po skvelom výkone na Salzburg, s ktorým vypadli po penaltovom rozstrele. V utorok 27. februára 2024 sa pokúsili proti favorizovaným Dánom, ktorí vyhrali svoju skupinu, keď nechali za sebou aj veľkokluby Bayern Mníchov a Manchester United, zmeniť históriu a prekonať svoj rekord postupom do štvrťfinále LM! Znovu podali kvalitný výkon, ale v penaltovej lotérii mali smolu. Do štvrťfinále UEFA Youth League tak postúpil FC Kodaň, kde narazí na víťaza zápasu Salzburg vs. Nantes, pričom bude hrať na súperovej pôde (buď 12. alebo 13. marca).


Ďalšie články