Hoaxy na Slovensku: Viac než polovica Slovákov verí, že vie rozlíšiť lži od pravdy

camilo-jimenez-qZenO_gQ7QA-unsplash Viac ako polovica Slovákov verí, že vie rozlíšiť konšpirácie od pravdy. Foto: Unsplash

Sloboda slova a neregulovaný virtuálny priestor vytvárajú často ideálny priestor pre vznik dezinformácií či konšpirácií. Prieskum NMS sa zameral na to, ako Slováci vnímajú seba vo svete plnom hoaxov.

Prieskum sa konal v čase od 10. do 14. januára 2024, pričom dotazník vypĺňalo viac ako tisíc respondentov. Išlo o Slovákov vo veku 18+.

Ako aj na úvod píše agentúra, viaceré prieskumy ukazujú, že Slováci majú veľmi vysoké tendencie uveriť rôznym konšpiračným a nepravdivým informáciám.

Prieskum agentúry NMS Market Research Slovakia sa preto zameral na postoj Slovákov voči hoaxom. Napriek úvodným tvrdeniam si Slováci pri odhaľovaní „internetových lží“ celkom veria.

15 percent populácie je skalopevne presvedčených, že vie odlíšiť hoax od pravdy. Až 54 percent si je skôr istých, že prehliadnu konšpirácie a klamstvá. Skepticizmus pri odhaľovaní dezinformácií prejavilo iba skromných 24 percent ľudí, z toho 4 percentá napísali, že určite nevedia rozlíšiť hoax od pravdivej informácie.

A kto za to môže? Slováci veria, že hlavnou tepnou dezinformácií sú sociálne siete, ktoré bez obmedzení pulzujú informácie rôzneho charakteru a rôznych zdrojov. Až viac ako 90 percent verí, že chybujú najmä ľudia na sociálnych sieťach, ako sú Facebook či Instagram.

Na vine sú aj média či politici. Foto: NMS Market Research Slovakia

Je nutné dodať, že overenie informácií je dnes tiež prinajmenšom diskutabilný fenomén, nakoľko sa medzi ľuďmi vytráca dôvera vo verejné inštitúcie. To bolo možné vidieť najmä počas pandémie Covidu-19.

Prieskum však ukázal, že Slováci sa v boji proti dezinformáciám obracajú opäť najmä na štát. Rovnaký počet ľudí verí, že sami by mali proti dezinformáciám a konšpiráciám bojovať, a to formou overovania si informácií.

Niektorí veria, že prísnejšie regulované sociálne siete by priniesli do sveta viac pokoja. Foto: NMS Market Research Slovakia

Až 79 percent ľudí v našej krajine priznáva, že dezinformácie sú veľkým spoločenským problémom. Ukazuje to teda, že je to fenomén presahujúci jednu politickú stranu či ideológiu. Problém v tejto oblasti predstavuje aj čoraz rýchlejší vývoj umelej inteligencie.


Ďalšie články