Most na žilinských Solinkách uzavrú. Potrebuje dôkladnú rekonštrukciu

Most na žilinských Solinkách uzavrú. Potrebuje dôkladnú rekonštrukciu Most na žilinských Solinkách uzavrú. Foto: Mesto Žilina

ŽILINA – Objekt v súčasnosti vykazuje viaceré poškodenia a je v nevyhovujúcom technickom stave.

Most na Centrálnej ulici tvorí hlavné prepojenie medzi sídliskami Hliny a Solinky. Okrem peších slúži aj cyklistom, keďže je naň napojená cyklotrasa. V súčasnosti vykazuje viaceré poškodenia a je v nevyhovujúcom technickom stave. Samospráva preto zrealizovala odbornú diagnostiku a rozhodla sa pristúpiť k jeho rekonštrukcii.

„Nadväzujeme tak na už zrealizované opravy mostov na sídlisku Vlčince, či už to bola lávka pre peších na Obchodnej ulici, most na Ulici Matice slovenskej či most na Ulici sv. Cyrila a Metoda, kde aktuálne realizujeme stavebné práce. Lávka pre peších na Centrálnej ulici je posledným z týchto mostných objektov, ktoré sme pred približne troma rokmi identifikovali ako najrizikovejšie a najvyťaženejšie mosty v Žiline,“ priblížil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Prínosom tejto opravy bude podľa jeho slov okrem estetického zlepšenia verejného priestoru najmä zaistenie bezpečnej a pohodlnej mobility chodcov a cyklistov.

Rekonštrukcia mosta je rozdelená na dve časti. V prvej fáze sa lávka kompletne uzavrie a demontuje. Táto demontáž sa plánuje realizovať v termíne od 26. do 28. apríla 2024 a vyžiada si nevyhnutné výluky mestskej hromadnej dopravy i čiastočné dopravné obmedzenia. Následne v druhej fáze, od 24. do 26. mája 2024, sa osadí nový most.

Rovnako aj práce na osadení lávky budú mať za následok výluky mestskej hromadnej dopravy a krátkodobé obmedzenia v doprave. „Vodičov, chodcov aj cestujúcich mestskou hromadnou dopravou prosíme o trpezlivosť a zvýšenú opatrnosť počas rekonštrukčných prác, ako aj o rešpektovanie dočasných dopravných značení, ktoré sa budú počas rekonštrukcie meniť v nadväznosti na postup prác,“ dodal P. Fiabáne.

Celkové náklady na opravu mosta budú vo výške takmer 390-tisíc eur.

Zdroj: Mesto Žilina


Ďalšie články