Z kostolnej veže namiesto zvonov budete počuť rapkáč

rapkac_liptov_ 2024-03-28 15.35.20 Z kostolnej veže namiesto zvonov budete počuť rapkáč. FOTO: Mesto L. Mikuláš

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Z veže kostola sv. Mikuláša v centre Liptovského Mikuláša sa počas veľkonočného obdobia tento rok prvý raz ozve rapkáč. Je jediný v celom Liptovskom Mikuláši a pravdepodobne aj v okolí. 

Na Zelený štvrtok sa v kostoloch na tri dni zväzujú zvony, počas tohto obdobia ich nahrádzajú rapkáče, ktoré zvolávajú veriacich na bohoslužby. Rapkáč budete počuť priamo z kostolnej veže na Veľký piatok aj Bielu sobotu.

Zabezpečiť sa ho mesto rozhodol dekan Stanislav Culka spolu s Ambrózom Lisým, a tak si uctiť tradície našich praotcov.

„Metrový rapkáč s elektrickým pohonom vyrobil a nainštaloval Mikulášan Patrik Ivák, ktorý sa živí výrobou a servisom technického vybavenia v oblasti elektro modernizácie a automatizácie. Najnovšie technológie zariadení montuje aj pre sakrálne pamiatky a stavby,“ uviedlo mesto na svojej stránke.

Rapkáč vyzerá ako zvláštna drevená skrinka vysoká meter, majstri ho vyrábali z jaseňa približne dva týždne. „Vyrábal a inštaloval som viac ako desať takýchto zariadení pre kostoly na Slovensku aj v zahraničí, v našom meste sme použili kombináciu rapkáča s klopadlom. To znamená, že rytmická lamela dopadá na ozubené koliesko a rapká v rytme, do toho v takte vydávajú zvuk klopadlá,“ prezradil majster svojho remesla Patrik Ivák, ktorý je ako jediný na Slovensku držiteľom patentu na elektrickú reguláciu zvonov. 


Ďalšie články