Postrelený medveď môže prežiť. Doteraz ho nenašli

stranavy_obec_medved_kolaz Hubár stretol v lese medveďa. FOTO: google maps, pixabay

STRÁŇAVY – Zásahovému tímu sa ani do stredy nepodarilo vystopovať postreleného medveďa, napriek maximálnej snahe a nasadeniu cvičených psov.

Hubár sa vybral do hôr v okolí Stráňav pri Žiline v sobotu ráno, keď ho prekvapil medveď. Muž mal podľa polície v legálnej držbe zbraň, ktorú použil v sebaobrane.

Stopu medveďa sledovali v dĺžke viac ako 7,5 km. S vyššou nadmorskou výškou sa však strácala intenzita krvavej stopy a medveď zabehol do hustého porastu, preto sa Zásahový tím rozhodol stopovanie ukončiť.

„Zásah do srdca, pľúc alebo veľkých ciev je pre medveďa smrteľný. Ak ho však strela zasiahne do končatín, ako tomu zrejme bolo v tomto prípade, medveď môže prežiť, no môže mať trvalé následky, ako napríklad krívanie alebo zníženú pohyblivosť,“ povedal nám miestny poľovník, ktorý sa zúčastnil na hľadaní postreleného medveďa.

Obec Stráňavy upokojuje občanov a na sociálnej sieti informuje, že priestor k múzeu je aktuálne sprístupnený. Vedenie obce však dôrazne žiada, aby pri vstupe do lesa nepoľavili v ostražitosti a naďalej sa vyhýbali lesným hustým porastom a mladinám.

V týchto oblastiach by mohlo dôjsť k stretu s medveďom, či inou zverou, nakoľko prichádza obdobie párenia divej zveri. „Prosíme o rešpektovanie prírodných zákonitostí. Informácie o tejto udalosti poskytujeme v súlade s nariadením Polície a Zásahového tímu. V prípade výskytu, či nebezpečného stretu s medveďom bezodkladne volajte číslo 158,“ uvádza obec na sociálnej sieti.


Ďalšie články