Tipy na víkend: sprejovanie, maratón s palicami a koncert obľúbeného speváka

Maratón s palicami Maratón s palicami. Foto: Nordic Walker Online/Facebook

ŽILINA – Ak neviete, ako využiť voľný čas počas víkendu, môžu vás inšpirovať naše pozvánky v rámci Žilinského kraja.

Turiec Grafiti Jam

V troch martinských zónach (areál bývalého futbalového štadióna, Sokolovňa a nadjazd Slimák) sa v sobotu 18. mája uskutoční jedinečné podujatie. Už o 9:00 začne 60 umelcov zo Slovenska a zahraničia oživovať Martin. Budú vyzbrojení sprejmi a nekonečnou fantáziou.

Návštevníci môžu pri tejto príležitosti sledovať, ako sa tri vyhradené zóny premenia na pulzujúce umenie a ako každý kus steny bude hovoriť svoj príbeh. Táto časť podujatia je oslavou diverzity, kreativity a samotnej podstaty grafiti a streetartu.

Súčasťou akcie je aj streetartové sympózium, keď 10 umelcov zo Slovenska a zahraničia bude transformovať veľkoformátové plátna na živé diela, ďalej adrenalínová súťaž, kde umelci a sprejeri budú mať len dve minúty na to, aby predviedli svoje najlepšie techniky a zručnosti, ako aj detský workshop, na ktorom sa deti pod vedením skúseného lektora pustia do tvorby na sololitových doskách, použijúc spreje a rôzne techniky.

Maratón s palicami

V športovom areáli na Nemocničnej ul. v Dolnom Kubíne sa uskutoční 5. ročník Nordic Walkingu maratónu. Kto má záujem zúčastniť sa na tomto športovom podujatí, môže si prísť otestovať svoje sily od 10:00 do 13:00. Organizátori (Občianske združenie Aktív-relax Olympijský klub D. Kubín, mesto D. Kubín) odporúčajú priniesť si vlastné trekingové palice. Štartovné sú dve eurá. Bude pripravený aj sprievodný program a pohostenie remeselným pivom a sládovkou.

Noc múzeí a galérií

V sobotu sa návštevníci môžu tešiť aj na Noc múzeí a galérií, do ktorej sa zapojí Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice. Od 16:00 budú pre jednotlivcov, ale aj ucelené skupiny pripravené komentované prehliadky stálej i nestálej expozície, ako aj na novoinštalovanú výstavu Sláwy dcera, ktorou si pripomíname 200. výročie vydania tejto známej lyricko-epickej skladby Jána Kollára.

O hodinu neskôr je v programe dramatizované pásmo Ján a Friederika zo života tohto mošovského rodáka a jeho manželky Friederiky Wilhelmíny Schmidtovej.

O 18:30 si záujemcovia pozrú film Olejkári a šafraníci v Turci, ktorý rozpráva príbeh o histórii a pôvode tohto remesla v regióne. Jeho počiatky sa spájajú s príchodom jezuitov do obce Kláštor pod Znievom, ktorí postupne naučili Turčanov vyrábať oleje a pestovať liečivé rastliny.

Scenárista Peter Cabadaj približuje históriu mužov, ktorí v snahe zabezpečiť živobytie pre svoje rodiny museli opúšťať domovy sezónne alebo natrvalo. Podujatie sa skončí o 22:00.

Medulienka a iné hity

V nedeľu 19. mája sa v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši bude konať koncert Pavol Hammel a Prúdy, 60 rokov legendy. Počas 60-ročného pôsobenia Prúdov na hudobnej scéne vzniklo množstvo hitov, albumov a odohrali stovky koncertov doma i v zahraničí. V skupine sa vystriedala takmer celá slovenská hudobnícka elita.

Kľúčovými osobami boli aj textári, najmä dvaja spolužiaci. Hammelov spolužiak z gymnázia Boris Filan a spolužiak Mariána Vargu z konzervatória Kamil Peteraj. Prelomovým počinom a významným medzníkom v kariére kapely bol legendárny album Zvoňte, zvonky z roku 1969. O rok neskôr prišiel do kapely gitarista František Griglák a následne znel z rádií veľký hit Prúdov – Medulienka, ktorého spoluautorom je práve on.

(Zdroj: ajdnes.sk)


Ďalšie články