Bytča privítala prvý nábor hráčov do futbalovej reprezentácie so zdravotným znevýhodnením

SZCPF_z podujatia Nábor ZŤP futbalistov foto: Adriana Brziaková hovorca mesta Bytča

BYTČA – Prvý ročník náboru hráčov do slovenskej futbalovej reprezentácie so zdravotným znevýhodnením sa konal v dňoch medzi 17. a 19. májom v športovom areáli Sidónie Sakalovej v Bytči. Mesto Bytča sa tak stalo oficiálnym spolupartnerom celoslovenského podujatia.

Vďaka tomu budú môcť vybraní športovci trénovať pod profesionálnym vedením a pripravovať sa do reprezentácie SR vo futbale. K zrodu nového športu došlo z iniciatívy občianskeho združenia Slovenské združenie CP futbalu, ktoré je súčasťou členskej organizácie Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov.

Cieľom združenia je podporiť a rozvíjať športového ducha u športovcov s mozgovou obrnou. „Slovenské združenie CP futbalu je členom medzinárodnej federácie parafutbalu, čo mu poskytuje
možnosť spolupracovať s podobnými organizáciami v iných krajinách a rozvíjať športové a sociálne aktivity športovcov,“ upozornil zakladateľ združenia a organizátor podujatia Mário Marčan.

ZŤP hráči futbalu na nábore v Bytči. Foto: Adriana Brziaková hovorca mesta – odd. regionálneho rozvoja

Ako prebiehal nábor hráčov?

Počas víkendu sa na športovisku uskutočnilo niekoľko aktivít. Na úvod bol tréning, respektíve prednáška trénerov a praktické cvičenia. Na druhý deň prebiehal výber hendikepovaných športovcov za pomoci asistencie zástupcov medzinárodnej federácie CP futbalu z Veľkej Británie a aj z Nemecka. Na záver v posledný deň sa realizačný tím venoval ďalšiemu rozvoju tohto športu.

„Šport má ľudí spájať. Teší ma, že práve náš športový areál sa stal miestom pre inklúziu ľudí so zdravotným znevýhodnením vo futbale, miestom pre ich budúce tréningy a zostavenia pilotnej reprezentácie Slovenska,“ povedal primátor mesta a prezident MFK Bytča Miroslav Minárčik. Ambasádorom projektu bol dlhoročný reprezentant Slovenska vo futbale Dušan Tittel.

Zaujímavosť na záver

CP Football, predtým známy pod názvom 7-a-side futbal, je súčasťou programu paralympijských hier už od roku 1984.

(Zdroj: Adriana Brziaková, hovorca mesta Bytča TS)


Ďalšie články